• Anasayfa
  • >
  • İnternet
  • >
  • 20’li yaşlar challenge: Yirmi yıl önce teknoloji-detaylar haberde

20’li yaşlar challenge: Yirmi yıl önce teknoloji-detaylar haberde

  • Mayıs 17, 2021
  • 0

Son günlerde gündemde olan 20’li yaşlar challenge trendine, 20 yıl önce teknoloji başlığında dahil olduk. Aslında bu teknolojik gelişim Z kuşağı için belki de masalsı bir söylence. O dönemi yaşayanlar için ise o masalsı dönüşüm hayatın rutin bir parçasıydı.

20’li yaşlar challenge: 20 yıl önce teknoloji neredeydi?

Milenyumla birlikte bilgisayarların çökeceği, bilgisayarlar yüzünden ekonomilerin büyük bir kaos yaşayacağı söylencesinin üzerinden henüz bir yıl geçmişti. Bilgisayar teknolojisiyle en haşır neşir olanlarımız bile bu teorinin gerçek olmasından korkuyordu.

Beklendiğinin aksine bilgisayarların çalışmaya devam etmesi ise belki de teknolojide yeni bir dönüm noktasıydı. Bir taraftan bilgisayar teknolojisi gelişiyor, diğer taraftan da taşınabilir cihazlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başlıyordu. Bundan tam 20 yıl önce teknoloji dosyamızda ilk durağımız ise iPod.

MP3 çalar teknolojisinde iPod devrimi

Doksanların sonuna doğru ortaya çıkan MP3 çalarlar, kısa sürede çirkin CD çalarların yerini aldı. Dijital müziğin yükselişi ile birlikte yeni bir çağın da kapısı aralanıyordu. Apple ise bu yeni teknolojiye farklı bir yerden bakmaya karar verdi.

Bugün yüzyılın dâhileri arasında sayılan Steve Jobs, doksanların sonunda Apple’a geri dönüş yapmıştı. iMac atağı sonrası ise Apple iPod ile geleceğin nereye evrileceğinin ilk ipuçlarını verdi.

20'li yaşlar challenge, 20 yıl önce teknoloji, bilgisayar, teknoloji

2001 yılında piyasaya çıkan ilk iPod

MP3 çalarlar çok kullanışlı olsa da, küçük LED ekranlarda şarkıyı seçmek ve seçenekler arasında dolaşmak oldukça zordu. iPod ise yuvarlak bir kontrol mekanizması ile tek elle her şeyi kontrol edebilme imkanı tanıdı. Ekranı rakiplerine göre oldukça büyük olan cihaz, büyük beğeni topladı.

Buna karşın Sony, Creative gibi rakipler ses kalitesi açısından her zaman iPod’un bir tık önünde yer aldı. Ancak bu atak sonrası hem Sony hem de diğer rakipler daha büyük ekran ve daha kullanışlı kontrol tuşları tasarlamaya başladı.

Apple’ın iki yıl sonra iTunes’u devreye sokması da tam da iPod devrimi ile aynı zamana denk geliyor. Bu küçük adımlar akıllı telefon devriminin de ayak sesleriydi.

Bugün ise iPod gibi MP3 çalarların yerini cep telefonlarında kullandığımız Spotify, Deezer gibi müzik uygulamaları aldı. 20’li yaşlar challenge için iPod belki de 2001 yılının en önemli teknolojik gelişmelerinden biri.

bilgisayaripodteknoloji

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir