30 Tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar

  • admin
  • Temmuz 9, 2020
  • 0

ShiftDelete.Net olarak tertemiz tek video ile karşınızdayız. Bu videomuz da evvel pc ile  neler yapabildiğine ve yıllar içinde geçirdiği evrime ayrıntılı tek şekilde bakıyoruz Bu gelişmeler ile hayatımızda neler değişmiş? İşte dünden bugüne bilgisayarlar ile alakalı bütün detaylar!

2.Dünya Savaşı amaciyla üretildi!

20. asrın ortalarında çıkan evvel pc suanki bilgisayarlarına göre çok farklıydı. Bu pc 167 metrekare büyüklüğünde ve 30 ton ağırlığındaydı. 2. hayat Savaş’ında kullanılmak Emelli ürettirilen ENIAC, güç tüketimiyle de fazlasıyla dikkat çekiyordu. Sözü dahada çok uzatmadan sizi video ile baş başa bırakıyorum. İyi seyirler!

Bu evvel pc ile 2. hayat Savaşı ile ilişkilendirebilir. Bu harp esnasında füzeler amaciyla yapılan hesaplamaları dahada kısa sürelere düşürmek amaciyla John ve Presper tarafından üretilen bu bilgisayar,4 sene benzeri tek müddette kullanılabilir vaziyete geldi. ENIAC’ın maliyeti ise tam tamına 500.000 dolar. O vaktin koşullarına göre bu bütçe oldukça yüksek.

Hesaplamalar tarafında oldukça dikkat çeken başarıla imzasini atan bu pc 20 saatlik roket atış hesaplama süresini 15 saniyeye civarindan düşürebildi. silahlı güç amaciyla oldukça mühim var olan bu bilgisayarın  imalatı saklı tek şekilde yapıldı. Bu pc kişisel kullanım amaciyla ahenk gösteren değildi. Peki evvel kişisel pc nasıl oluştu?

İlk kişisel pc bilgisayar tarihi olarak 1947 seneninde Altair 8800 isimiyle piyasaya çıktı. Bu pc tek ekrana ve klavyeye sahip olmadığı amaciyla halkoyu tarafından evvel kişisel pc IBM PC olarak gösteriliyor. Bu tarafta ekranın oldukça mühim olduğunu belirtmekte yarar var. Bunun yanı sıra kişisel bilgisayarın alana çıkması transistörün keşfi ile gerçekleşti. elbet transistörün keşfinden ardindan evvel işlemcili bilgisayarda Intel’in 8086 mimarisiyle alana çıktı.

Günümüzde ise bilgisayarlar pc tarihi olarak bakıldığı vakit oldukça değişik özelliklere ve fiziğe sahipler. Bu tarafta tasarım olarak günümüzün laptop bilgisayarlarına benzeyen tasarım ile Dynabook‘da karşılaştık. Asıl emeli çocukların sade işlemleri yapabilmesi amaciyla Alan Kay tarafından 1967 seneninde üretilen bu bilgisayar, prototipi ile fazlasıyla dikkat çekmişti. Bunun yanı sıra şarj edilebilir olması da Dynabook’u öne çıkartıyordu.

Şu vakit içimizde olduğumuz vakitte ise tablet pc fazlasıyla popüler. Bu teknoloji evvel olarak 2003-2004 senelerinde Microsoft tarafından duyuruldu. Kullanıcılar tarafından fazlasıyla beğenilmesiyle birlikte tablet pc sektörü hızlı tek yükselişe geçti ve şu vakit nihayet vakitlerde kullandığımız vaziyete geldiler.

altair 8800bilgisayar tarihicanlı yayındynabookENIACilk bilgisayarmacospcpc tarihisdnsdncevaplıyorshiftdeletenetvideo inceleme

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir