ABD’nin Xiaomi yasağı ne anlama geliyor?

  • Ocak 15, 2021
  • 0

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece saatlerinde Xiaomi ve 9 Çin merkezli şirketi kara listeye aldı. Gündeme bomba gibi düşen karar, ABD’nin Huawei’ye uygulanan kararından farklılıklar içeriyor.

ABD, Xiaomi’yi kara listeye ekledi; şimdi ne olacak?

Dün gece teknoloji dünyasından yeni bir haber bomba etkisi yarattı. ABD Başkanı Trump, görevi devretmesine günler kala Çinli teknoloji devi Xiaomi’yi Çin ordusu ile ilişkisi olması sebebiyle kara listeye ekledi.

Xiaomi yasağı ne anlama geliyor

ABD Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan bildiride, Xiaomi dışında, Boeing’in rakibi ticari uçak şirketi Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) ile Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc. (AMEC), Luokong Technology Corporation, Beijing Zhongguancun Development Investment Center, GOWIN Semiconductor Corp, Grand China Air (GCAC), Global Tone Communication Technology (GTCOM) ve China National Aviation Holding (CNAH) şirketleri bulunuyor.

ABD, bu yasakla birlikte Xiaomi’ye yatırım yasağı koyuyor. Bunun anlamı, şirketin Amerika merkezli yatırımcılarının 11 Kasım 2021’e kadar bu yatırımlarını geri çekmesi gerekiyor. Çünkü Başkan Trump, geçtiğimiz yıl herhangi bir Amerikan şirketi ya da Amerikan teknolojisi kullanan şirketlerin Çinli şirketlere yatırım yapmasını başkanlık emriyle yasaklamıştı.

Xiaomi yasağı ne anlama geliyor

ABD’de ürün satmadığı halde geçen yılın üçüncü çeyreğinde akıllı telefon satışlarında Apple’ı geride bırakan ve piyasa değeri 100 milyar doları geçen Xiaomi’ye uygulanan yasak, Huawei’ye uygulanan yasaktan şu an için farklı.

Huawei’ye uygulanan teknoloji yasağında, herhangi bir Amerikan merkezli teknoloji şirketinin olanaklarından faydalanmasının önü kesiliyor. Xiaomi ise Google servisleri ve Qualcomm Snapdragon işlemcilerini şuan için kullanmaya devam edebilecek ancak ABD merkezli şirketlerden yatırım alamayacak.

Donald Trump’ın bu hamlesinden sonra Xiaomi cephesinden resmi olarak bir açıklama da yapıldı. Xiaomi, ABD’nin yasağı koyma nedenleri arasında bulunan “Çin ordusuna ait” olma durumunun gerçeği yansıtmadığını açıkladı. Şirket ayrıca “Xiaomi, NDAA’da belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır.” açıklamasında bulundu.

ABD Xiaomi yasağıAdvanced Micro-Fabrication Equipment Inc. (AMEC)Beijing Zhongguancun Development Investment CenterChina National Aviation Holding (CNAH)Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC)Global Tone Communication Technology (GTCOM)GOWIN Semiconductor CorpGrand China Air (GCAC)Luokong Technology CorporationTrump Xiaomi yasağıxiaomi

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir