Abonelikler için yeni düzenleme Resmi Gazete’de!

  • admin
  • Haziran 26, 2020
  • 0

Resmi Gazete’de tertemiz yayımlanan torba Yasaya göre, elektronik haberleşme hizmeti aboneliklerinde tertemiz tek asama başlıyor. genel manada ekonomiye ait hazırlanan kanun bu erken yayımlandı. Abonelik sözleşmelerine baz alinarak alınan tertemiz karar:

Abonelik sözleşmelerine baz alinarak alınan tertemiz karar detayları

Elektronik haberleşme hizmeti aboneliklerinde yapılacak sözleşmeler artık elektronik ortamda yapılabilecek ve bunun akabinde bu işlemlerin iptali de yapılabilecek. Düzenlemeyle birlikte Elektronik Haberleşme Kanunu‘nda değişikliğe gidilmiş oldu.

Bu kapsamda tüketiciler elektronik haberleşme hizmetlerini alırken, bu hizmetleri sunan şirketlerle sözleşme yapabilme ile alakalı kavuşuyor. Yapılan sözleşme ise hemide yazılı ayni vakitte da dijital ortamda oluşturulabiliyor.

Dijital ortamda yaşanabilecek sorunlara yönelik, bu hizmet amaciyla müracaat yapacak kişinin kimliğinin doğrulanması sağlanacak. Aynı şekilde kuruluş tarafından için şartlar da bu sözleşmelerin yapılmasında dikkate alıncak.

Eğer tüketici abonelik sözleşmesini feshedilmesini isterse bu süreçte, abonenin yazılı isteginin oluşturulması koşunu kaldırılıyor bunun adina artık elektronik yöntemlerle de istegini iletebilecek. Bu detaylara ait farklık ise 49’uncu maddenin 2. fıkrasında gerçekleştirildi. Yazılı olarak gerçekleştirilen ‘’imzalanırken’’, ibaresi ‘’kurulurken’’ şeklinde tek değişikliğe uğramış oldu.

Abonelik sözleşmelerine yönelik alınan tertemiz karar-Abonelikler için tertemiz düzenleme-02

Bankalara ait de düzen etme bulunuyor

Bununla birlikte bankalar ve kişiler arasında da dijital sözleşmeler yapılabilecek. Ekonomiye ait torba Yasanın bulunduğu alakalı bölümlerde, Bankacılık Kanunu’nda da tespit edecek farklıklar yapıldı.

Bu düzen etme ile birlikte bankalar ve kişiler arasındaki sözleşmeler de artık yazılı yolların yanında tek de tek bilişim veyahut elektronik haberleşme cihazı üzerinden kimliğin doğrulamasına imkan veren metotlar yoluyla yapılabilecek. Bu Vaziyetin oluşmasına ait usul ve esaslar heyet tarafından belirlenecek.

Abonelik sözleşmelerine baz alinarak alınan tertemiz kararBankacılık KanunuElektronik Haberleşme Kanunuresmi gazeteresmi gazete kanun

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir