Ağız Ve Diş Sağlığının Korunması

  • admin
  • Ocak 10, 2021
  • 0

Ağız ve diş sağlığımızı sadece estetik açıdan düşünülmemelidir. Ağız sağlığının bozulması estetik olarak kötü görünse de esas önemli nokta mide ve bağırsakta yaratacağı problemlerdir. Ayrıca kalp, böbrek ve şeker hastalığınız bulunuyorsa dişlerde oluşan enfeksiyonların temizlenmesi gereklidir.

 

Ağız ve Diş sağlığını Korumak

 

Öncelik olarak ağız ve diş sağlığımızı elimizden geldiği kadar korumaya çalışmalıyız. Her öğün sonrası dişlerin fırçalanarak temizlenmesi önemlidir. Fırçalama işlemini günde en az sabah ve akşam olmak üzere 2 kez yapılması gereklidir. Fırçalama kadar süresi de önemlidir. Yumuşak bir fırça kullanarak en az 3 dakika fırçalama yapılmalıdır. Eğer yapabilirseniz yine günde 2 kez diş ipi kullanmak da diş sağlığını korumak için oldukça etkilidir. Tüm bunlar yapılsa da 6 ayda bir olmak koşuluyla mutlaka bir diş hekimine giderek rutin kontrol yapılmalıdır.

 

Rutin Muayenenin Önemi

 

Diş ve dişetinizde her hangi bir komplike durum olmasa da 6 ay da bir muayene olmanız önemlidir. Fark edemeyeceğiniz yeni başlayan bir çürüme oluşumu diş hekimi tarafından anlaşılacaktır. Erken müdahale edilerek çürüme temizlenerek, dolgu yoluyla diş kurtarılabilecektir. Rutin muayeneleriniz için Pendik diş doktoru randevusu oluşturabilirsiniz. Diş kaybetmemek için düzenli olarak diş muayenesi şarttır.

 

Diş Eti Hastalıkları

 

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili bir diğer önemli konu ise diş eti hastalıklarıdır. Sağlıklı bir diş eti pembe renkte ve sıkıca dişin yüzeyine yapışmış olmalıdır. Diş etleriniz sağlıklıysa kanama yapmaz. Fakat diş etlerinde kanama oluşuyorsa mutlaka diş hekimine başvurulmalıdır. Diş eti hastalıklarının belirtileri ağız kokusu ve diş eti kanaması olarak başlamaktadır. Diş eti hastalıklarında da Pendik diş doktoru sayesinde kurtulabilirsiniz. Diş eti rahatsızlıkları fark edilmez ise dişin ağrı sızı yapmadan kaybına yol açabilmektedir. Diş eti hastalıklarının erken fark edilmesi açısından rutin muayeneler önem taşımaktadır.

 

Gülüş estetiği

 

Dişlerde oluşan eğrilik, bozuk diş dizimi, renk sararması gibi durumları kendinizi kötü hissetmenize neden olmaktadır. Diş bakımı sağlık kadar estetik açıdan da önemlidir. Diş beyazlatma, gülüş tasarımı ile ilgili problemleriniz kolayca çözümlenmektedir. Bembeyaz ve düzgün dişlere sahip olmak için Pendik diş doktoru yardımıyla hiç de zor değildir. Çene yapınızı göre uygun olan diş dizimi ile gülüşünüzü tasarlayarak kendinize olan güveninizin artmasını sağlamaktadır.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir