Alan adı yetkisi BTK’ya devrediliyor

  • Ekim 19, 2020
  • 0

ODTÜ Bilgi İşlem ev Başkanlığı tarafından yürütülen “.tr” ibareli alan isimlerini sağlama yetkisi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devredilecek.

Resmi Gazete’nin 17 Ekim tarihindeki sayısında yayımlanan web alan isimleri tebliğinde farklık yapılmasına değin tebliğle, başvuru, yenileme, iptal benzeri alan adlarıyla alakalı işlemlerin yapılmasına aracılık kayıt kuruluşu, kişisel verilerin korunmasıyla alakalı başka mevzuata uyma yükümlülüğünü taşıyacak.

BTK tarafından için şartlar dahilinde TRABİS’e entegre olarak çalışan kayıt kuruluşları, sistemlerini ve yedeklemelerini ülkemiz hudutları içinde tutmak zorunda olacak. “.tr” uzantılı alan adlarının, takriben 10 milyon TL’lik tek sektör payına sahip olduğu belirtiliyor.

PROTOKOL 2018 ARALIK’TA İMZALANMIŞTI

ODTÜ tarafından 8 Mayıs 2019 tarihinde sozcu.com.tr’ye yapılan izahta 28 Aralık 2018 tarihinde alan isimi yetkisinin BTK’ya geçişine ait protokolün imzalandığı hatırlatılarak şu ifadeler kullanılmıştı:

BTK tarafından üzerinde uzlaşılmış ilkeler doğrultusunda, kurulacagi bildirilen “tr” ağ bilgi sistemi TRABİS’in hizmete geçmesi amaciyla İhtiyaç duyulan çalışmalar 2016 seneninde başlatılmıştı. Titiz tek şekilde yürütülen teknik ve yönetimsel ön çalışmalar üç sene sürmüş, TRABİS’in hizmete geçmesi ile BTK’ya devrine ait hususlar ile alakalı usul ve esasların belirlenmesine baz alinarak anlasma ise 28 Aralık 2018 tarihinde imzalanmıştı.

ODTÜ ve BTK’nın IANA/ICANN’e tur onayı amaciyla yaptığı müsterek müracaat ise üç Mayıs 2019 tarihinde onaylanarak web sitelerinden açıklandı. Protokole göre; TRABİS’in devreye alınması çalışmaları istikbal sene tamamlanacak, izleyen iki sene süresince da ODTÜ işletmen olarak hizmet vermeye ayni ritimde devam edecektir. BTK ile ahenk gösteren tek şekilde bu geçiş sürecinden alan isimi sisteminin, alakalı paydaşların ve web ekosisteminin zarar görmeden ve dahada da büyüyerek çıkması amaciyla koşul olan çaba ve itina gösterilecektir. Bu süreçte ve sonrasında, interneti Türkiye’ye getiren Üniversitemiz; internetin gelişmesi ve yaygınlaşması amaciyla lider rolünü ayni ritimde devam ettirecektir.

TÜRKİYE İLK sefer ODTÜ’DEN İNTERNETE GİRDİ

Türkiye’nin evvel web ağı projesi, 1991 seneninde ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından başlatıldı. İlk web irtibatı ise bundan tam 25 sene evvel gerçekleşti. 12 Nisan 1993 tarihinde ODTÜ Bilgi İşlem ev Başkanlığı’na ait yönlendiriciler ve PTT’den sağlanan 64 Kbps kapasiteli kiralık hat kullanılarak Türkiye’deki evvel web irtibatı kuruldu.

İlginizi ÇekebilirODTÜ'nün com.tr yetkisi elinden alınıyorODTÜ'nün com.tr yetkisi elinden alınıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim müessesesi BTK ekonomi web ODTÜ sektör ülkemiz
Yayınlanma Tarihi:08:30, 19 Ekim 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir