Anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

  • Ekim 10, 2020
  • 0

ShiftDelete.Net ailesi olarak bu videomuzda “anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır?” sualine cevap verdik. Bilgisayar bileşenleri arasında asgari önem verdiğimiz parçalardan biri var olan anakartlar, tespit edecek vaziyetlerde performansa dolaysiz etki edebiliyorlar. Bir takım vaziyetlerde BIOS’larda var olan meseleler veyahut değişik bileşenlerin o anakartla arasındaki driver problemleri hasebiyle bilgisayarlarda tespit edecek sıkıntılar alana çıkarabiliyor. Bu stil problemleri çözmenin en basit yolu anakart bios güncellemeleri olabiliyor. 

Anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır?

Peki, anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılır? Aslında kısa ve basit var olan bu işlem, dikkatsiz tek şekilde yapılırsa bilgisayarda hatri sayilir büyüklükte meseleler yaratabiliyor. Bunun nedeni ise BIOS Başka bir deyişle Basic Input/Output System açılımına sahip var olan yongada bulunuyor. Bu yonga bilgisayardaki işletim sisteminin başlatılmasından evvel bilgisayarın çalışmasını sağlayan tek bölüm olarak ifade edilebilir. Başka bir deyişle aslında Sahiden çok mühim tek yere sahip ve bilgisayarda bulunan ve sebebinin bilinmediği Bir hayli mesele anakart BIOS güncellemesi ile giderilebilir. elbet bunu ayrım etmek amaciyla anakartınızın modelini ve BIOS sürümünü net tek şekilde bilip, bunun için göre tertemiz güncellemede hangi sorunların giderildiğini ve tertemiz tek mesele yaratıp yaratmadığını öğrenmeniz gerekiyor.

Önemli not: Anakart BIOS’unu güncellerken, rastgele tek akım kesintisinin olmaması gerekiyor. Başka bir deyişle bilgisayarın güncelleme bitene civarindan açık kalması önemli.  ters halde bilgisayarınız tek dahada açılmayabilir ve servise götürmek zorunda kalabilirsiniz. bu yüzden sisteminizi yedeklemenizi de öneri etmemiz gerekiyor.

Buraya civarindan mühim noktaları ve ipuçlarını verdikten sonra, gelelim anakart BIOS’unun nasıl güncelleneceğine… Öncelikle anakartınızın tam modelini ve hangi BIOS’a sahip olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bu kısımda üçüncü parti yazılımlar kullanabileceğiniz gibi, Bir takım anakartların arayüzlerinde bulunabiliyor. Anakartın arayüzünde bu verileri göremediyseniz, WIN+R kısayolunu kullanarak Çalıştır uygulamasını açıp msinfo32‘yi başlatın. Karşınıza gelen sistem bilgi penceresinde BIOS sürümünüzü görebileceksiniz. Bu noktadan ardindan anakartınızın resmi internet sitesi üstündeki BIOS güncellemelerini denetim edip, doğru sürümü bilgisayarınıza indirin ve derhal peşinden boş tek USB belleğe depolayın.

Bu noktadan ardindan bilgisayarınızı tekrar başlatın ve anakartın arayüzüne girin. Bir takım vakitlerde fast boot özelliğini dönem dışı bırakmak gerekebilir. Bu kalite açıksa anakart BIOS’una giremeyebilirsiniz. 

Bilgisayarınız açılırken anakart BIOS’una giremediyseniz, “Ayarlar> Güncelleştirme ve Güvenlik > Kurtarma > Gelişmiş Başlangıç > Şimdi tekrar başlat > mesele Gider > Gelişmiş Seçenekler > UEFI Donanımı Yazılımı Ayarları” yolunu izleyerek BIOS’a ulaşabilirsiniz.

Günümüz anakartlarının çoğunda flash belleklerden güncelleme yapabilmek için, EZFlash, M Flash, Q Flash ve benzeyen isimlere sahip bölümler bulunuyor. Bu kısımdan kolaylıkla güncelleme yapabiliyorsunuz. Zati bu kısımlara girdiğiniz vakit ekrana gelen talimatlar sizi kolaylıkla yönlendiriyor.

Tabi bu anlattığımız uzunca yoldu. Bir takım anakartların kendisinin uygulamaları oluyor ve bu uygulamalar sayesinde kolaylıkla BIOS güncellemesi yapabiliyorsunuz. Bu noktada uygulamada bulunan BIOS yedeği seçeneğini etkin ederseniz, güncelleme esnasında mesele çıkarsa Daha önceki BIOS’unuzu kullanarak meselesi çözebilirsiniz. 

Güncelleme başarısız olursa ne yapılabilir?

Bu noktada, bilgisayarı kapatmak adina güncellemeyi durdurun ve tek evvelki yedek aldığıbnız BIOS güncellemesini tekrar yüklemeyi deneyin. Bu BIOS normal şartlar altında sizin bilgisayarınızda yüklü olduğu ve çalıştığı amaciyla büyük olasılık sıkıntı çıkmayacaktır. Fakat, bu noktada da ilerleme kaydetmiyorsanız teknik servise gitmenizde yarar var. En perişan olasılıkla ise tertemiz tek anakart almak zorunda kalabilirsiniz.

anakart BIOS güncellemesi nasıl yapılıranakartibiosbiosdonanımgüncellemehabersdntvteknolojivideo

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir