Apple M1 MacBook Pro ve Air parçalarına ayrıldı!

  • Kasım 20, 2020
  • 0

Apple M1 işlemcisi ile 10 Kasım lansmanında karşımıza çıkan MacBook Pro ve MacBook Air, iFixit ekibi tarafından parçalarına ayrıldı. geçen senenin MacBook Pro modeliyle çok değişik olmayan dahil tasarım, MacBook Air tarafında ise enteresan tek farklılık ile karşımıza çıktı.

Apple M1 işlemcili MacBook Pro ve Air karşımızda

Apple, geçen sene yaptığı ilanda ARM tabanlı işlemcilerle donatılmış MacBook modelleriyle karşımıza çıkacağının müjdesini vermişti. Peki, teknoloji dünyasında evvel ARM tabanlı işlemciye sahip var olan bu pc modellerinin dahil tasarımı nasıl?

iFixit ekibi hemide bu suali yanıtlamak, ayni vakitte da tertemiz M1 işlemcili MacBook Pro ve Air modelinin dahil tasarımını incelemek amaciyla bilgisayarların içini açtı. Yeni MacBook Pro ve Air İç tasarım mananında geçen senenin Intel işlemcili modellerinden çok değişik değil.

apple m1 işlemci, apple m1 macbook pro, apple m1 macbook air, apple m1 macbook

Intel işlemcili MacBook Air                                                          Apple M1 işlemcili MacBook Air

MacBook Pro bu manada soğutma mananında Intel işlemcili modelden çok da değişik tek yapıda değil. Yalnızca soğutma amaciyla ısıyı işelmciden uzaklaştıran bakır borulu tek aoğutma düzeneği eklenmiş. ama soğutma mananında Apple M1 işlemci kullanan MacBook Air modelinde değişik tek yola gidilmiş.

Kasanın içi açıldığında, işlemcinin soğutulması amaciyla fan bulunmadığı alana çıkıyor.  nihayet yapılan performans testlerinde, Intel işlemcili modellerin çok önünde var olan Apple M1 işlemciler, ısınma mananında da hatri sayilir büyüklükte farklar yaratıyor. Apple ise bunun için güvenerek en azından MacBook Air modeli  tasarım öğeleri arasında fana yer vermemiş.

apple m1 işlemci, apple m1 macbook pro, apple m1 macbook air, apple m1 macbook

Apple M1 işlemcili MacBook Pro

Soğutma amaciyla ise Apple alüminyum tek hararet dağıtıcısı kullanıyor. Bu nedenle Apple M1 işlemcili MacBook Air‘in daha geç soğuması beklenebilir. ama performans testlerinde, bütün aşırı yüklenmelere karşın M1 işlemci kullanan Air modelinde ısınma yaşanmadığını da anımsatmak gerekir.

Peki Apple M1 işlemcili MacBook Air modelinde fan bulunmaması sizce menfi tek kalite mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Apple M1 işlemciapple m1 işlemcili macbook airapple m1 işlemcili macbook proARM işlemcili MacbookMacBook Pro 13 inçyeni macbokk Proyeni macbook air

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir