Apple ne zaman popüler oldu?

  • admin
  • Haziran 25, 2020
  • 0

Birçoğumuz Apple ürünlerine sahipken, çok az kişi şirketin geçmişini biliyor. Apple ne zaman kuruldu ve şirket ilk olarak ne kadar başarılı oldu? Apple ne zaman popüler oldu? soruları merak edilmiştir.

Apple’ın yükselişi belki de şirketin 1997-2002 yılları arasında kullanılan “Farklı düşün” sloganında yatmaktadır. Slogan her zaman bir başarı olarak dillendirilmese de, artan rekabet karşısında şirketin büyük vizyonunu oluşturdu. Apple ne zaman popüler oldu? Apple’ın yükselişinin tarihi yazımızda sizlere anlatmaya çalışacağız.

Apple ne zaman popüler oldu ve ne zaman kuruldu?

Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ron Wayne 1976’da Apple’ı kurdu. Jobs’un ailesinin evindeki garajda piyasaya giriş yaptılar ve Wayne logosunu elle çizdi.

Wozniak yalnızca bir anakart, bellek ve bir işlemciden oluşan Apple I bilgisayarını üretti. O zaman, üreticilerin ve yatırımcıların Apple I ve Apple II bilgisayarlarının prototipine çok az ilgi duymaları da şaşırtıcı gelmemişti. Wayne bu yüzden Apple’dan ayrıldı ve hisselerinde 800 dolarlık bir çek için işlem yaptı.

İşte ilk yıllarda Apple bilgisayar satışlarında yaşanan azalışın sebebi!

Şirket kısa süre sonra adeta sert kayaya çarptı. Öncelikle Apple, Apple II’ye makul bir sürede uygun fiyatlı hizmet sunamadı.

İşler özellikle Xerox Alto’nun yeteneklerinden, özellikle de Grafik Kullanıcı Arayüzü’nden (GUI) etkilendi. En iyi özelliklerini Apple’ın Lisa’sına dahil etmeye karar verdi. Lisa (1983), programın gerisinde kaldı ve 9,995 dolar fiyat etiketi ile o kadar pahalıydı ki, sadece varlıklı işletmeler bu ürünü alabiliyordu.

Apple III (1980), eşleşen fiyat etiketine sahip üst düzey bir cihazdı. Neyse ki, Apple II (1983) on yıl boyunca popüler bir ev bilgisayarı oldu. Ama yeterli değildi.

Bu arada, tanınmış firmalar PC pazarına girmeye karar verdiler. IBM yazılımı Microsoft’a dışarıdan tedarik etti ancak işletim sistemi (OS) münhasırlığını şart koşmadı. Kullanıcılar böylece yerleşik bir şirkete yatırım yaptılar ve geliştiriciler Apple’ın uyuşuk gibi görünen sistemi üzerinde başarılı Microsoft işletim sistemini hedeflediler.

Bill Gates, GUI’leri bilgisayarların geleceği olarak ilan etti ancak Windows yayınlanmadan yıllar geçti (Windows 1.01 sonuçta hayal kırıklığı yarattı). Microsoft, Word ve BASIC gibi popüler yazılımları piyasaya sürdükçe rekabet arttı.

Apple ve Microsoft sonunda 1985’te bir anlaşmaya vardı. Bu, Microsoft’un Mac için yazılım üretmeye devam etmesini sağladı.

AppleiOSipadiPhonemacintoshmacospopülerşirket

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir