Bir dönüşüyle iki günlük enerji üretiyor

  • Aralık 8, 2020
  • 0

İlk hatri sayilir büyüklükte ölçekli açık deniz rüzgar çiftliği ABD’ye kuruluyor. Çiftliğin dünyanın enerji ve boyut itibariyle en güçlüsü olacağı konuşuluyor. Vineyard Wind şirketi tarafından, geliştirilen üç milyar dolarlık Vindyard Wind tek projesiyle 600 bin dönümlük tek rüzgar çiftliği kurulacak.

Massachusetts’teki popüler tek ada var olan Martha’s Vineyard sahiline takriben 25 kilometre açığa, General Electric trafından  Haliade-X türbinlerinden 60 adet yerleştirilecek.

Rüzgar gülünün tek kulesinin uzunluğu 350 metre yüksekliğinde olacak. Tribünün bıçağının tek dönüşü tek evin iki hergün enerji ihtiyacını karşılayabilecek. Her türbin, 106 metre uzunluğundaki kanatları ile London Eye’ın derhal hemen iki katı yükseklikte, ondan 243 metre dahada çok olacak.

Proje 2023’te hizmete geçtiğinde, 400 bin Haneye güç sağlayacak civarindan enerji üretecek. 13 MW’lık türbinlerin gün içinde 312 MWh üreteceği olasılık ediliyor. Bu, Hollanda’daki tek prototip rüzgar çiftliğinde tutulan 262 MWh rekorundan derhal hemen yüzde 10 dahada fazla.

“ÖNÜMÜZDEKİ ON seneler İÇİN BÜYÜK BİR ADIM” 

GE’ye göre her türbin, tek kanadıyla tek Haneye iki vakit süresince güç sağlayacak ve 9,5 MW’lık güç üretebilecek. Vineyard Wind CEO’su Lars T. Pedersen yaptığı açıklamada, “Bu, Yalnızca projemizin geleceği amaciyla değil, aynı zamanda tek sonraki on senelerde katlanarak büyümeye hazır tek endüstrinin geleceği amaciyla de hatri sayilir büyüklükte tek adım” dedi.

YILDA 1.6 MİLYON TON KARBON EMİSYONU AZALTACAK

Interesting Engineering internet sitesinin hesaplamalarına göre Vineyards Wind 1’in tek bir ev amaciyla yeteri civarindan var olan enerjiyi üretmesi Yalnızca yedi saniyesini alacak. genel olarak, rüzgar çiftliği karbon emisyonlarını senede 1,6 milyon tonun üzerinde azaltacak. Şirket, inşaatın 2021’in 2. yarısında başlayacağını ve rüzgar çiftliğinin 2023 seneye civarindan hizmete geçmesinin beklendiğini açıkladı.

İNGİLTERE’DE AÇIK DENİZDE iki BİN 300 TRİBÜN VAR

ABD’de Yalnızca iki minik ölçekli açık deniz rüzgar çiftliği bulunuyor. Rhode Island’daki Block Island açıklarında beş türbinli tek proje ve Virginia Beach yakınlarında iki türbin.

İlk açık deniz rüzgar tribünleri 1991 seneninde Danimarka’da kuruldu. 2019 seneninde Danimarka’nın toplaminda ihtiyacının yüzde 15’ini karşıladı. İngiltere’de ise 8 bin 600 adet karada iki bin 300 de açık denizde çalışan rüzgar tribünü bulunuyor. Bu kaynaklar toplaminda 12 milyon Haneye güç üretiyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın Ekim 2019 çalışmasına göre, en ahenk gösteren konumlara yerleştirilirse, açık deniz rüzgar türbinleri 7,7 milyar ton karbondioksit emisyonunu azaltırken küresel akım taleplerini karşılamak amaciyla fazlasıyla temiz enerji sağlayabilir.

Küresel olarak, rüzgar türbinleri Daha akım üretiminin yüzde birinden dahada azını oluşturmaktadır. Uzmanlar, tek sonraki yirmi sene içinde kullanımın 15 kat çogalarak trilyon dolarlık tek endüstriye dönüşmesinin beklendiğini söylüyor.

2018’de, tek gigawatt’lık açık deniz rüzgar projesinin maliyeti tek milyar dolara esya oldu, ama IEA’ya göre bu ücret etiketi tek sonraki on sene içinde yüzde 40’ın üzerinde düşecek.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Danimarka Hollanda İngiltere
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir