BMW iX3 tanıtıldı! 34 dakikada yüzde 80 şarj!

  • admin
  • Temmuz 14, 2020
  • 0

Elektrikli araçların sayısı her geçen vakit çoğalıyor. değişik segmentlerde, değişik elektrikli araç modeli bulmak mümkün. bu erken ise crossover segmentine tertemiz tek araç katıldı: BMW iX3. Elektrikli crossover dünyasına belli tek süre geç de olsa giriş yapan BMW, nihayet iX3 modelinin imalat modelini karşımıza çıkardı.

Elektrikli BMW iX3 sahnede

BMW, X3’ün sıfır emisyonlu elektrikli versiyonunu evvel kez geçen senelerde düzen eden Pekin oto Fuarı’nda tanıtmıştı. doğal o zamanlar Yalnızca konsept var olan araç, şimdi BMW iX3 ismi ile sahneye çıktı.

Bu sefer sahneye BMW Başkanı Oliver Zipse çıktı ve sanal lansmanda iX3’ün üzerindeki örtüyü attı. Araç, 2021 yılının evvel çeyreğinde ülkemiz yollarına inecek.

Düzenlenen kısa etkinlikte i3’ün 130.000 adetlik satış rakamlarına da değinen Zipse, i4 benzeri modellerin de ilerleyen dönemde sahneye çıkacağından başlattı.

Zipse, BMW’nin sürdürülebilir üretimdeki liderliğini güçlendirmek amaciyla su tarafından için hedeflerin ötesinde, emisyon değerlerini dahada da azaltmak istediklerini de belirtti. Ayrıca, bunun tek ispatı olarak da geçen sene emisyon değerlerini yüzde 25 oranında düşürüldüğünü sözlerine ekledi.

Tasarıma baktığımızda konvansiyonel motorlu BMW SUV modellerinden çok da değişik görünmeyen iX3’ün, kabininde de X3’ten çok ayrılması beklenmiyordu.

Aerodinamiği optimize etmek amaciyla dış tasarımı tekrar tasarlanan iX3 modelinde ızgara ve dikey sema girişleri ön tamponun karakterini oluşturuyor. Arkada ise sema akışını kolaylaştıran köşeler dikkat çekiyor. Buradaki mavi renk ayrıntısı da öne çıkıyor.

Yana baktığımızda ise jantların türbülansı azaltmak amaciyla tasarlandığını ve mavi detayları görüyoruz. Aracın dış tasarımında sık sık gördüğümüz mavi renk iX3’ün, BMW X3’ten direk ayrılmasına muavin oluyor.

BMW’nin Çin’deki fabrikasında üretilecek olan BMW iX3’ün 80 kWh’lik elektrikli motoru 290 at güç ve 400 Nm tork üretiyor. 459 kilometrelik menzil sunuyor. Elektrikli araçta 5. kuşak eDrive teknolojisi kullanılıyor. Çevreci var olan aracın aynı zamanda sportif olduğunu da söyleyebiliriz. 0’dan 100 kilometre hıza 6.8 saniyede çıkan aracın maksimum hızı ise 180 km/s.

İnce yapıya sahip tertemiz kuşak çok voltajlı bataryası sayesinde ağırlık merkezi, kardeşi BMW X3’e mukayese et 7.5 santimetre dahada yere yakın var olan tertemiz BMW iX3, canli ve faik tek yollar tutuşu vadediyor.

Beşinci kuşak eDrive teknolojisine sahip Yeni BMW iX3, Yalnızca 10 dakikada WLTP kriterlerine göre takriben 100 kilometrelik tek menzile ulaşırken hızlı şarj istasyonlarında 34 dakikada yüzde 80’lik şarj kapasitesine ulaşıyor.

40:20:40 oranında katlanabilen koltuklar sayesinde BMW X3 ile aynı ferahlıkta tek dahil mekan sunuyor. tertemiz BMW iX3’ün 510 litrelik bagaj hacmi, koltuklar katlandığında 1.560 litreye civarindan çıkıyor.

Hans Zimmer ile birlikte geliştirilen BMW IconicSounds Electric donanımı, evvel kez tertemiz BMW iX3’te görücüye çıkıyor. Elektrikli araçlara dahada çok ‘‘ruh’’ katan BMW IconicSounds Electric, tertemiz BMW iX3 çalışırken veyahut durduğunda etkileyeci ses kompozisyonları oluşturabiliyor.

Elektrikli BMW iX3 modelini evvel aşamada BMW i4 sedan takip edecek. Sonrasında ise BMW iX5 modelini yollarda göreceğiz.

BMW iX3 fiyatı

BMW iX3 fiyatı, aracın sahip olduğu donanıma göre farklık gösteriyor. Inspring paketi fransada 72.950 euroluk ücret etiketine sahip. Impressive paketinin ücreti ise 79.350 euro.

LED Farlar, Otomatik Klima/3-Bölgeli, Isıtmalı Ön Koltuklar, Akustik Koruma, Otomatik Açılır Bagaj Kapağı, Panoramik Cam Tavan, BMW Live Cockpit Professional, Sürüş Asistanı Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, Kablosuz Şarj/Bağlantı Sistemi, Park Asistanı, Harman/Kardon Ses Sistemi ve BMW IconicSounds Electric standart olarak sunuluyor.

Ayrıca, 20 ‘ alaşım jantlar, spor veyahut Vernasca ten döşeme koltuklar, BMW Head-Up Display ve Park Asistanı Plus da opsiyonel olarak seçenek edilebilen özellikler arasında.

bmwbmw ix3bmw ix3 özellikleribmw ix3 elektrikli motorubmw x3elektrikli araçelektrikli bmw ix3elektrikli bmw x3elektrikli suvsuv

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir