• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • BtcTurk kurucu ortağı hack iddialarına açıklık getirdi-detaylar haberde

BtcTurk kurucu ortağı hack iddialarına açıklık getirdi-detaylar haberde

  • Mayıs 17, 2021
  • 0

Son aylarda yaşanan olaylar, Türk kripto para borsalarına olan güvenlerin azalmasına neden oldu. Geçtiğimiz günlerde ortaya atılan BtcTurk hacklendi iddiası ise müşterilerin akıllarında soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Ancak BtcTurk kurucu ortağı, hack iddialarına açıklık getirdi.

Ortaya atılan iddialara göre pek çok kişinin verisi, bir forumda satışa çıktı. Sızdırılan veriler içinde ad soyad, e-posta, doğum tarihi, telefon numarası, açık adres, IP adresi gibi bilgiler de yer alıyor. Ancak BtcTurk, sistemlerinde herhangi bir anormallik olmadığını belirtti.

BtcTurk kurucu ortağı Kerem Tibuk hack iddialara açıklık getirdi

Bir hacker forumunda paylaşılan gönderide, BtcTurk kullanıcı verilerinin ele geçirildiği belirtildi. 16 Mayıs tarihine kadar zaman veren hackerlar, ödeme yapılmadığı taktirde bu tarihten itibaren kullanıcı bilgilerinin 50, 500 ve 5000’er şekilde paylaşılacağını açıkladı. 16 Mayıs tarihinin gelmesi ile 50 adet kullanıcının bilgileri de paylaşıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Tufan Poyraz, paylaştığı görsel ile 50 kişinin bilgilerinin paylaşıldığını açıkladı. İddialara göre bir BtcTurk çalışan, 2018 yılında tüm müşteri bilgilerini birden fazla hackera sattı. Ancak BtcTurk kurucu ortağı Kerem Tibuk, bu iddialara yanıt verdi.

Belirtilene göre 2018 yılında yaşanan olay veri hırsızlığıyla ilgili değil. Kerem Tibuk Twitter’dan, “Bir iki gündür konuşulan data hırsızlığı ile ilgili değil. Bahsettiğim bir çalışanın, başka bir çalışanın da şifresini çalarak birtakım hesaplara TL eklemesi ve kriptoya çevirerek çıkarmaya çalışması olayı. Olay emniyet tarafından çözüldü suçlu kişi hala hapiste sanırım.” açıklamasını yaptı.

Konuyla ilgili son bir açıklama da BtcTurk Destek hesabından geldi. BtcTurk’ün yaptığı açıklama kısaca, “13 Mayıs 2021 tarihli veri sızıntısı iddiası şirketimiz siber güvenlik ekiplerince titizlikle incelenmiştir. Öncelikle kullanıcılarımızın Türk Lirası ve kripto varlıklarının güvenliği ve sistemimizde herhangi bir güvenlik ihlali olup olmadığı incelenmiş, yapılan detaylı inceleme neticesinde bir sorun veya siber saldırının söz konusu olmadığı görülmüştür.” şeklinde.

Tüm bunlara ek olarak hackerlar, kullanıcı verilerinin satıldığı forumdan konuyu kaldırmış.

btcturkhackkripto para

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir