Bursa’nın uzay yolculuğu başladı

  • Ekim 30, 2020
  • 0

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa’ya kazandırılan bilim ve Teknoloji Merkezi’yle bütünleşik tek yapıda inşa edilen, BTSO, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde şehre kazandırılan Gökmen feza ve Havacılık Eğitim Merkezi, törenle kapılarını feza ve havacılık meraklılarına açtı. Zeplin şeklindeki mimarisiyle şehre görsel manada da kıymet katan GUHEM’in açılış merasimine endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Vali Yakup Canbolat, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman çok sayıda çağrılı katıldı.

Uzay ve havacılık temalı evvel bilim merkezi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Bursa, tek sonraki atılımını feza ve havacılık alanlarında gerçekleştirip, tertemiz kümelenmelerin ev sahibi olabilir’ diyerek yola çıktıklarını GUHEM fikrinin de buradan doğduğunu söyledi. GUHEM’in Bursa’da feza ve havacılık alanlarında, farkındalığı artıracağını ve bu alanda yapılabilecek çalışmalara ilham vereceğini belirten bakanimiz Varank, “Tabi GUHEM’in ülkemiz için, tek evvel olma özelliği de var. Şöyle ki; burası aynı zamanda Türkiye’nin feza ve havacılık temalı evvel bilim merkezi. 14 bin metre kare kapalı alana sahip bu ortada için, 130 milyon liranın üzerinde tek yatırım yapıldı. Burada çok güzide tek işbirliği örneğini de gösterdik. Araziyi Büyükşehir Belediyemiz verdi ve Ayrı olarak bütün çevre düzenlemelerini üstlendi. Bursa Ticaret ve endüstri Odası, bu gördüğünüz iyi ve Özgün binayı alana çıkardı. Bağlı kuruluşumuz TÜBİTAK da; merkezin içindeki temaları belirledi, sergileri tasarladı, eğitim atölyeleri de dahil olmak üzere merkezde gereksinim duyulan bütün araç-gereç ve malzemeleri tedarik etti, kurulumlarını gerçekleştirdi. Başka bir deyişle Bursa’yı ülkemizin en mühim bilim ve teknoloji merkezlerinden birisi uygulamak için, aslında bütün taraflar güç birliği yaptı” dedi.

Ödüllü mimari
Mimarisiyle dikkat çeken GUHEM binasının, beynelmilel seçici kurul heyeti tarafından; bugünün ve geleceğin en iyi yapılarının seçildiği 2019 Avrupa Gayrimenkul Ödülleri’nde “kamusal yapılar” kategorisinde mükafat de aldığını anımsadan bakanimiz Varank, “Bu merkezde: İnteraktif eğitim düzenekleri, havacılık eğitim simülatörleri, kimya ve biyoloji laboratuvarı, inovasyon eğitim laboratuvarı benzeri yapılar var. Havacılık ve feza temalı iki sergi katında toplaminda 169 sergi ünitesi ve iki eğitim alanı tasarlandı, bunların hepsi türk mali firmalarca üretildi. Başka bir deyişle GUHEM; ülkemizi feza ve havacılık alanlarında yeryüzünde laf sahibi yapacak gençlerimizi, çocuklarımızı yetiştirmek amaciyla atölye ve laboratuvar ortamları sunuyor. Onlara değişik tecrübeleri test etme ve eğitim olanakları sağlıyor. Geleceğin astronotlarını ve pilotlarını GUHEM’den çıkarmak istiyoruz. Biliyorsunuz 20 senelik tek hayali gerçekleştirerek ülkemiz feza Ajansını kurduk. Kendimize koyduğumuz iddialı hedefleri, yakın vakitte ulusal feza programıyla kamuoyuna duyuracağız. İşte GUHEM, feza alanındaki hedeflerimize ulaşmada, bizim amaciyla mühim tek kilometre taşı olacak” diye konuştu.

“Geleceğimiz istikbal nesillerin elinde”
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, özellikle nihayet iki surat senede hayat hâkimiyetine sahip ülkelerin, hep bilime önem veren teknolojik gelişimi sağlayan ülkeler olduğunu, Türkiye’de de bilim ve teknolojiye verilen önemin her vakitkinden dahada çok olduğunu söyledi. Türkiye’nin bilim ve teknoloji alanında laf sahibi olması noktasında gece gündüz mesai harcadığı amaciyla endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a teşekkür eden reis Aktaş, “Tabii ki bu çalışmaların, bu gayretlerin meyvelerini bu erken tek bir topluyoruz. özellikle müdafaa sanayi, bilişim ve yazılım alanlarında türk mali ve ulusal teknoloji ürünleri üreten firmalarımız, kurumlarımız her geçen vakit artıyor. Artık insansız sema araçları, helikopterler, türk mali uydular üretebiliyor ve bunlara türk mali yazılımlar yükleyebiliyoruz. Bu alanlarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına giriyoruz. Bu atılımı sürdürebilmemiz amaciyla Ar-Ge çalışmalarına dahada da ağırlık vermeli ve firmaları teşvik etmeliyiz. Bu alanlarda yetişmiş insan kaynağı da çok önemli. Geleceğimiz istikbal nesillerin elinde. Gençlerimizi, çocuklarımızı bu alanlara yönlendirerek kendisinin insan kaynağımızı üretebiliriz” dedi.

Bilim serüveni 2012’de başladı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2012 seneninde kurulan bilim ve Teknoloji Merkezi ile Bursa’nın bilim serüvenin başladığını ifade eden reis Aktaş, bu merkezi Bursa’ya kazandıran geçmiş asama Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye teşekkür etti. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi içindeki takriben iki bin 500 metrekarelik alanda öğrencileri bilimle buluşturan merkezin yoğun alaka görmesinin derhal peşinden Büyükşehir Belediyesi imkanlarıyla yapılan Bursa bilim ve Teknoloji Merkezi’nin de 2014 seneninde hizmete açıldığını belirten reis Aktaş, “Tabii biz Bursa olarak Yalnızca bilim merkezi inşa etmekle kalmadık. Geleceğin nitelikli işgücünü bugünden yetiştirmek, onları motive etmek, kabiliyetleri doğrultusunda doğru tek şekilde yönlendirmek, onlara “ben de yapabilirim” duygusunu aşılamak emeliyle çıkılan yolda bu erken Türkiye’nin en hatri sayilir büyüklükte bilim festivali var olan Science Expo’yu ülkemize kazandırdık. tekrar ülkemizin en heyecanlı festivallerinden biri var olan ve alakayla takip edilen Teknofest’e katılım sağlıyoruz. Ülkemizdeki bilim ve teknoloji merkezlerinin, tasarımlarından imalatına civarindan her şeyi vatan dışı destekli yapılıyordu. Cumhurbaşkanımızın başlattığı türk mali ve ulusal seferberlik doğrultusunda vatan dışı alımlarını durdurarak, Kültür AŞ’nin içerisinde bu alanda çalışmalara başladık. Bu sene itibariyle Bursa bilim ve Teknoloji Merkezindeki türk mali mahsul sayısı şu vakit yüzde 40’lara ulaştı. Türkiye’de tek sonraki tek sene içinde 200 deney düzeneğinin yüzde 80’ini türk mali olarak, Kültür AŞ tarafından allahın izniyle biz üretmiş olacağız. Amacımız 2022 seneninde ürettiğimiz ürünleri vatan dışına satmak ve 2023 seneye civarindan dünyadaki evvel 5 üretici arasına girmek” diye konuştu.

“Geleceğin astronotlarını yetiştireceğiz”
GUHEM’in Büyükşehir arazisi üstüne inşa edildiğini ifade eden reis Aktaş, asagi ve üst yapı çalışmaları ile çevre düzenlemesi amaciyla takriben 35 milyon TL’lik katkıda bulunduklarını hatırlattı. reis Aktaş, “Bugün eğer kendisinin müdafaa sistemlerini, İHA’larını ve SİHA’larını üreten tek Türkiye’den laf ediyor isek, elbette bu gelişim sürecini de burada yansıtmaya çalışacağız. yapı önüne müdafaa Bakanlığı’ndan tek adet F-4 e uçağın hibe edilmesine ait protokoller imzalandı ve çalışmalar yürütülüyor. Bunun yanında türk mali ve ulusal uçaklarımızın sergilenmesi emeli ile kuruluş ve kuruluşlarla görüşmelerimiz ayni ritimde devam ediyor. İHA, SİHA ve çeşitli roketlerin sergilenmesi emeliyle projelendirme çalışmalarımız ayni ritimde devam ediyor. feza ve havacılığa değin ne varsa ziyaretçilerimiz burada hepsine şahit olacak. Öncelikle şunu söylemeliyim ki biz bu projeyi tek Bursa projesi olarak değil, ülkemiz projesi olarak görüyoruz. Bursa’mız ve ülkemiz amaciyla hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Rekabet uzaya taşındı
Bursa Ticaret ve endüstri Odası Başkanı İbrahim Burkay ise, teknolojiye dayalı beynelmilel rekabetin artık yeryüzünden uzaya taşındığı tertemiz tek dönemden geçildiğini vurguladı. Bursa iş dünyasını temsilen bursa Ticaret ve endüstri Odası’nda 2013 yılından bu yana özellikle otomobil ve makine benzeri sektörlerdeki firmaların imalat yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nano teknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik benzeri ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedeflediklerini kaydeden Burkay, “Kent ekonomisindeki değişim ve dönüşümün startını verdiğimiz 2013 seneninde alana koyduğumuz GUHEM projemizi de işte bu vizyon doğrultusunda yasama geçirdik. Bursa Ticaret ve endüstri Odası olarak 70, TÜBİTAK’ın ise 60 milyon TL’lik yatırımı ile toplamda 130 milyon TL’ye esya var olan GUHEM’i, modern mimari yapısı ve estetiğiyle tıpkı Sidney opera binası benzeri simge tek eser olarak Bursa’mıza kazandırmış olduk. endüstri ve teknoloji bakanlığımızın destekleri, Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK’ın işbirliğinde yapımını tamamladığımız bu ortada sayın Cumhurbaşkanımızın ülkemizi feza ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda Bursa’mıza feza ve havacılık yolculuğunda tertemiz tek misyon yükleyecektir. GUHEM benzeri tertemiz nesillerin ufkunu açan merkezlerimizle birlikte üretken zihinlerimizin yeteneği ve teknolojideki dönüşüm hamlemiz, Bursa’mızı ve ülkemizi hayat vitrininde çok dahada kuvvetli tek konuma yükseltecektir” dedi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat ile Bursa Milletvekilleri Efkan Ala ve Hakan Çavuşoğlu da Türkiye’nin feza ve havacılık temalı evvel bilim merkezini Bursa’ya kazandıran Bursa Büyükşehir Belediyesi, BTSO ve TÜBİTAK’a teşekkür etti.

Konuşmaların derhal peşinden Vali Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş ve BTSO Başkanı Burkay, günün anısına çeşitli armaganlar verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, neden bilim ve Teknolojisi Merkezi gerekse de GUHEM’in Bursa’ya kazandırılmasında hatri sayilir büyüklükte çaba harcayan geçmiş asama Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye de tablo armağan etti.

Kurdele kesip, Türkiye’nin feza ve havacılık temalı evvel bilim merkezini ziyarete açan bakanimiz Varank ve anlasma üyeleri, dahada ardindan GUHEM’i gezdi.

Burak Türker

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir