• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Cep telefonuna indirilen güvenilir olmayan uygulamalar canı yakabilir

Cep telefonuna indirilen güvenilir olmayan uygulamalar canı yakabilir

  • Ocak 27, 2021
  • 0

Teknolojinin hemide hayatı kolaylaştırdığını ayni vakitte da kullanım alışkanlıkları açısından değişik deneyimler sunduğunu söyleyen kişisel verileri savunma Uzmanı Av. Gamze Özçelik, gsm telefonuna indirilen uygulamaların kullanıcılardan istediği izinlere bu yüzden çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Özçelik, “Toplumda WhatsApp’ın saklılık politikası ile alakalı tek farkındalık oluştu ama bu yeteri civarindan değil. gsm telefonundaki bütün uygulamalar kullanıcılardan tek takım desturlar ister. Bu izinin tek bölümü programın sıhhatli çalışmasını sağlarken, tek bölümü da kullanıcıya ait saklı verileri gereksiz yere toplar. Kullanıcılar bütün uygulamaları gsm telefonuna indirmeden tek sefer dahada düşünmeli. özellikle emin olmadığını düşündüğünüz uygulamaları gsm telefonunuza indirmemelisiniz. Uygulama ile alakalı uygulama mağazasına yapılan yorumları titiz okumalısınız. özellikle surat değiştirme programları, sanal güzelleştirme programları, ses kayıt programlarının Bir hayli çoğunun popüler uygulama mağazalarından kaldırıldığını veyahut kısıtlandığını söylemekte yarar var. tek uygulamayı telefonunuza indirmeden evvel uygulamanın emin olup olmadığına, sizden hangi izinleri istediğine emin olun. Emin olmadığınız uygulamaları gsm telefonunuzdan derhal kaldırın” dedi.

“Güncelleme art çekilmeli”

WhatsApp’ın 15 Mayıs’a ertelediği güncelleştirmeyi Tamamiyle art çekmesi gerektiğini söyleyen Av. Gamze Özçelik, “WhatsApp, şu anda Bir hayli kullanıcının kişisel bilgilerine çok huzurlu erişim sağlayabiliyor. gsm telefonunuza uygulamayı indirdiğinizde hesap bilgilerinizi, mesajlarınızı, durum bağlantılarınızı, görsel ve fotoğraflarınızı, işlem ve tediye verileriniz benzeri Bir hayli bilgiye şirketin erişmesini sağlarsınız. WhatsApp’ın saklılık politikasında yaptığı güncelleme Avrupa ülkelerini kapsamıyor. Zira Avrupa’da bunun benzeri tek işe kalkıştığınızda çok ağırbaşlı yaptırımlarla karşılaşırsınız. Burada tek çifte standart var. saklılık sözleşmesinin 15 Mayıs’a ertelenmesi doğru değil. Bu uygulama Tamamiyle art çekilmeli. Avrupa’da yaşayan vatandaşlar bu sözleşmeden nasıl muaf tutulduysa, Türkiye’deki kullanıcılar da bu saklılık sözleşmesinden muaf tutulmalı” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir