Cezeri uçan arabanın test görüntüleri yayınlandı!

  • Eylül 18, 2020
  • 0

BAYKAR tarafından geliştirilen Türkiye’nin evvel uçan arabası Cezeri, evvel uçuş testlerini başarıyla tamamladı. Türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği 230 kilogram ön prototip uçuş testlerinde 10 metre yükseldi.

“AYNI GECE uygulanan İKİ FARKLI UÇUŞU BAŞARIYLA TAMAMLADI”

Baykar tarafından yapılan izahta şöyle denildi:

* BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar idareninde gerçekleştirilen CEZERİ Uçan Araba’nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma bugünü başladı.

* İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan CEZERİ, 14 Eylül 2020’yi 15 Eylül 2020’ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üstüne halatsız olarak havaya kalktı.

* Tamamiyle otonom olarak uçan ve akıllı uçuş sistemine sahip var olan CEZERİ Uçan Araba, aynı gece yapılan iki değişik uçuşu başarıyla tamamladı.

* Baykar ulusal SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde 15 Eylül 2020 Salı bugünü güvenlik halatları olmadan gerçekleştirilen 2. test uçuşunda ise CEZERİ Uçan oto yerden 10 metre yükseldi.

* ismini sibernetik ve robotik ilminin kurucusu, Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den alan CEZERİ Uçan Araba, böylelikle kavramsal tasarımla başlayan çalışmaların derhal peşinden 1.5 sene içinde evvel uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

İLGİLİ HABERCezeri Uçan Araba'nın nitelikleri neler?Cezeri Uçan Araba'nın nitelikleri neler?

bilim bilim insanı Cuma Müslüman salı ülkemiz
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir