Çinli telefon üreticisinin adı Afrika’da skandala karıştı

  • Ağustos 26, 2020
  • 0

Son dönemlerde Trump hükumetiyle arası iyi olmayan Çinli telefon firmaları amaciyla tertemiz tek argüman alana atıldı. İddiaya göre, Afrika’da satılan binlerce gsm telefonunda kullanıcıların izinleri olmadan hesapları abonelik sistemlerine kaydeden perişan Emelli yazılım keşfedildi.

Çinli telefon firmaları amaciyla kara tek iz daha 

Dolandırıcılıkla ugras firması Upsteam özellikle Afrika’da etkinlik gösteren Tecno Mobile firmasına ait var olan ve Etiyopya, Kamerun, Mısır, Güney Afrika benzeri ülkelerde satılan takriben 53 bin telefonda perişan Emelli yazılım keşfetti. Üretici firma Buzzfeed’e yaptığı açıklamada, söz konusu yazılımın tedarik zincirlerine verileri dışında yüklendiğini belirtti. Upsteam firmasının başkanı Geoffrey Claves ise “Kötü Emelli yazılım bulunan telefonlar çoklukla düşük gelirli haneler tarafından satın alınıyor. Bu alınan telefonlardaki yazılımın size evvelce yüklenmiş şekilde gelmesi, sektörün ne halde olduğunu alana koyuyor” dedi.

Çinli telefon firmaları amaciyla menfi tek argüman paylaşıldı

Firmanın Android cihazlarda bulduğu Triada isimli perişan Emelli yazılım, kullanıcıların bilgilerine onların rastgele tek rızası olmadan erişmeye yarıyor. Bu sayede tediye bilgilerini eline geçirerek dolandırıcılık yapan yazılım amaciyla Upstream, toplamda 200 binden çok telefonun bu olaydan endirekt olarak etkilenmiş olabileceğini de bildirdi.

Şenzen merkezli Transsion’a bağlı var olan Tecno Mobile, Afrika’da en çok satan mobil telefon üreticilerinden biri olma özelliğini koruyor. aynı zamanda firma sponsorluk anlaşmaları da imzalıyor. Bunun en hatri sayilir büyüklükte örneği İngiliz takimi Manchester City ile imzaladığı anlaşma.

AfrikaAndroidçinli telefon firmalarıtecno mobiletranssiontriada zarar veren yazılımıupstreamzararlı yazılım

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir