Dahili Intel Xe ekran kartı performansı ile şaşırtıyor!

  • admin
  • Temmuz 5, 2020
  • 0

10. kuşak Comet Lake masaüstü işlemcilerini piyasaya süre gelen Intel, tertemiz tek sürece girmeye hazırlanıyor. 11. kuşak işlemciler ile birlikte 10 nm üretime geçen Intel, nihayet senelerde fazlaca tenkitlen 14 nm üretimden kurtuluyor. Yakın vakitte Tiger Lake işlemcilerin tanıtılması beklenirken, bu işlemcilerde bulunan dahili Intel Xe ekran kartı performansı alana çıktı.

Dahili Intel Xe grafik birimi, Intel’in CES 2020‘de tanıttığı harici DG1 kartı ile aynı mimariyi kullanıyor.

Intel Xe ekran kartı performansı alana çıktı

Twitter’da Rogame ve APISAK kullanıcılarının sızdırdığı performans testleri sonucunda, dahili Intel Xe grafik biriminin gücü de alana çıktı. Tiger Lake işlemciler ile birlikte 10 nm üretime geçilmesi, Intel’in elini hayli kuvvetlendirmiş durumda. Mobil tarafta Ryzen 4000 serisi U işlemciler ile rekabet edecek var olan Tiger Lake işlemciler, grafik gücü ile alakalı oldukça iddialı. Rekabetin zirve noktasında ise Core i7-1185G7 ve Ryzen 4800U bulunuyor.

NVIDIA MX350 ile kıyaslanan 768 çekirdekli Intel Xe G7 grafik birimi, Geekbench dört OpenCL testinden 59845 puan almayı başardı. NVIDIA’nın GeForce MX350 ekran kartı ise aynı testten 59828 puan aldı. Performans açısından Bir hayli tek ayrım olmasa da, MX350 daha çok saat hızına ve dahada çok bant genişliğine sahip 2 GB GDDR5 belleğe sahip. Intel Xe dahili tek grafik birimi olmasına rağmen, harici tek NVIDIA ekran kartı ile boy ölçüşebiliyor.

Bir başka performans testi de, Tiger Lake işlemcilerin en hatri sayilir büyüklükte rakibi Ryzen 4800U ile yapıldı. Geekbench dört OpenCL testinden 46620 puan almayı başarabilen Vega 8 dahili grafik birimi, bu konuyla alakali Intel’in Xe grafik biriminden arkada kalıyor. 640 çekirdekli Intel Xe ve Vega 6 grafik birimi karşılaştırıldığında da eş tek performans farkı alana çıkıyor. Testten 51751 puan almayı muvaffak olan 640 çekirdekli Intel Xe, 38787 puan alan Vega 6 grafik birimine karşı üstünlüğünü sürdürüyor.

Dahili ekran kartı tarafında iyi tek performans sunmayı hedefleyen Intel, pazara dahil olmak istiyor. Giriş seviyesi kullanıcıların harici tek ekran kartına ihtiyacını ortadan kaldırmak istek eden Intel, asagi seviyede mali açıdan dahada uygun laptop bilgisayarların önünü açabilir.

intelIntel Tiger Lake işlemcilerintel xeIntel Xe ekran kartıIntel Xe graphics

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir