Deprem uzmanından Türkiye için tsunami uyarısı!

  • admin
  • Haziran 17, 2020
  • 0

Ocak ayında alana gelen ve bütün Türkiye’yi oldukça derinden etkileyen Elazığ depreminin yaraları sarılmaya ayni ritimde devam edilirken, geçtiğimiz günlerde Bingöl’de tek zerzele alana geldi. ekstradan ülkemizde devamlı artçı depremler yaşanırken, ne vakit olacağı bilinmeyen ama yaşanacağına derhal hemen kati gözüyle bakılan Marmama Depremi’nin ulaşacağı boyutlar araştırılmaya ayni ritimde devam ediliyor.

Haber global televizyonuna konuk var olan Jeoloji Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, tek izleyiciden gelen “İstanbul Maltepe’de yaşayanlar mümkün hatri sayilir büyüklükte tek depremde tsunamiden korkmalı mı?” sualine cevap verdi.

Marmara kıyıları tsunami tehlikesi ile karşı karşıya!

Hem zerzele ayni vakitte da tsunami uzmanı olduğunu ve bu konuyla alakali yayınlarının bulunduğunu belirterek emin bilgi paylaşabileceğini belirten Ersoy, Marmara kıyıları tsunami potansiyeli taşıyor ifadelerini kullandı. hemide Marmara ayni vakitte da ülkemiz kıyılarını kazdıklarını ve Marmara’da nihayet üç bin sene içinde 25’ten çok tsunami yaşandığının alana çıktığını belirtti. En sonuncusunun 1894 seneninde yaşandığını belirten Ersoy izahlarına şu şekilde ayni ritimde devam etti;

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde de 50’ye yakın senaryo var. Marmara’nın neresinde tsunami olursa, hangi yere, kaç dakikada ne civarindan yükseklikte dalga istikbal diye şeyler var. Bu bizim Marmara amaciyla gerçeğimiz.

– tabiki bu tsunami okyanuslar civarindan olmaz. Maksimum üç metre ama tek metrelik su dahi öldürücüdür. Zira o dalgalar peş peşe gelen dalgalardır.

– Sahilde 100 metre, 200 metre dahi girse art çekildiğinde hemide gelirken hemide çekilirken çok fazla zarar verebilir.

– Tsunami dalgaları dar kanallara girdiğinde mevcuttan dahada yükseğe çıkabilir.

– Marmara’daki tek tsunami Eyüp’e dahi gidebilir. Bu tür varyasyonlar var.

marmaramarmara kıyılarımarmara kıyıları tsunamitsunami

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir