Dünyanın okyanus tabanı için müjdeli haber geldi!

  • admin
  • Haziran 22, 2020
  • 0

Dünya’nın okyanus tabanlarını çözümleme çalışmaları hâlâ sürüyor. Zira yaşadığımız gezegen milyarlarca yıl önce oluşmuş ve önemli değişimler geçirmiş bir canlı yuvası. Bu bağlamda Dünya’daki okyanusların tabanları haritalandırılmaya başlandı ve bu yolda önemli ilerlemeler kaydedildi. Dünyanın okyanus tabanı haritası ortaya çıkıyor.

Dünyanın okyanus tabanı haritası ortaya çıkıyor

BBC News’ta paylaşılan habere göre Seabed 2030 Project olarak adlandırılan okyanusların haritalandırılması işlemi yüzde 19 oranında tamamlandı. Bu oran, projenin ilk zamanlarında sadece yüzde 6 civarındaydı.

2017 yılında Dünya’nın okyanus tabanları hakkında daha detaylı bilgilere sahip olunması adına yola çıkıldı. 3 yıl içinde önemli bir ilerleme kaydeden bilim insanları, bu projenin ortaklarından biri olan GEBCO’nun şebekesiyle birlikte yaklaşık 14 milyon kilometre kare verinin toplanmasını sağladı. Böylelikle bu projede yüzde 13 oranında bir ilerleme elde edildi.

Seabed 2030 projesinin büyüklüğü hakkında verilen bilgilere göre bu haritanın büyüklüğü Avustralya’nın neredeyse 2 katına tekabül ediyor. Söz konusu projeye, ortaklar ve yardımcılar ile beraber, 133 katılımcı katkıda bulunuyor. GEBCO’nun paylaştığı verilerin halka açık olduğu belirtiliyor.

dunyanin-okyanus -tabani-haritasi

Bu haritalandırma için elde edilen verilerin büyük bir kısmı gemi verilerinden ve robotik haritalandırma teknelerinden yardım alınarak elde ediliyor. Bu haritalandırma işleminin, projenin adından da anlaşıldığı üzere, 2030 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bu proje insanlığın, okyanusların, okyanus altındaki yaşamların, derin sularda yaşanan gelgitlerin ve su altında yaşayan esrarengiz canlıların daha anlaşılır bir hâle gelmesi için oldukça önemli. Öngörülen tarihlere bakıldığında önümüzdeki 10 yıl içinde haritalandırılması gereken yüzde 81’lik alan, Mars’ın yüzeyinin yaklaşık 2 katı büyüklüğünde yani gerçekten de çok büyük bir alan.

Bu büyüklükteki bir haritalandırmanın bu süre zarfında yapılıp yapılamayacağı hâlâ muamma olarak görülüyor ancak yine de bunun imkânsız olmadığını söylemek gerekiyor. Projede yer alan uzmanlar ise uzaydaki uydulardan gelen çekimlerin haritalandırılmamış olan okyanus tabanları hakkında önemli bilgiler sunduğunu aktarıyor.

dünya okyanus tabanı haritasıdünyanın okyanus tabanı haritasıokyanusokyanus tabanıSeabed 2030 Project

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir