Düşük maaş zammı alanlar kuş sesi dinlesin

  • Aralık 5, 2020
  • 0

Almanya’da bilim adamları, Avrupa’nın dört tek yanından insanların doğaya bağlı hayat memnuniyetine ait anket verilerini değerlendirdi.

Avrupa genelinde 26 binden çok yetişkinin hayat kalitesi verileri, her tek deneğin mahalli bölgesindeki kuş türlerinin çeşitliliği ile karşılaştırıldı.

Sonuçta 14 tertemiz kuş türüne sahip tek çevrede olmanın senelik 1344 sterlin aylık artışıyla  ödüllendirildiğinde yaşadığı eglenerek eşit seviyede olduğu alana çıktı. 

Senckenberg Biyoçeşitlilik ve İklim Araştırma Merkezi’nde görevli ekolojist Joel Methorst, “Avrupalılar, yakın etraflarında çok tek tür çeşitliliğine ev sahipliği yapıyorsa, hayatlarından dahada hoşnut oldukları alana çıktı” dedi.

Yine Senckenberg Biyoçeşitlilik ve İklim Araştırma Merkezi’nde görevli biyolog Katrin Böhning-Gaese, “Ayrıca ankete katılan insanların sosyo-ekonomik verilerini de inceledik. Şaşırtıcı tek şekilde, kuş çeşitliliğinin, hayat doyumu amaciyla gelirleri civarindan mühim olduğunu gördük” diye konuştu.

Methorst şöyle ayni ritimde devam etti: “Biyolojik çeşitlilik şu anda dram dolu tek düşüş yaşıyor. Bu, insan refahının fakir tek doğadan zarar görme rizikonunu de beraberinde getiriyor. bu yüzden doğanın korunması, Yalnızca yaşamımızın Parasal temelini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda hepimizin refahına tek yatırım da oluşturur.”

Çalışmanın bütün bulguları Ecological Economics dergisinde yayınlandı.

Yayınlanma Tarihi:11:28, 5 Aralık 2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir