Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 tanıtıldı

  • Kasım 17, 2020
  • 0

Oppo, bir AR gözlük ile ekranı uzayan ekran içi selfie kameralı Oppo X 2021 konsept telefon gösteren Inno Day 2020 etkinliğinde tanıttı. Konsept tasarım olarak karşımıza çıkan OPPO, tanıttığı katlanabilir telefon ile oldukça iddialı geliyor.

Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021 konsept telefon tanıtıldı

OPPO Ar-Ge’sinin esnek ekran alanındaki en yeni başarısı olan OPPO X 2021 genişletilebilir ekran (rollable screen) konseptli akıllı telefon, kullanıcılara daha doğal bir interaktif deneyim sunuyor. Bu konsept cihaz, Roll Motor aktarma organı, bölümler arası boşluk bulundurmayan ekranı destekleyen ikisi bir arada plaka ve Warp Track yüksek mukavemetli ekran katmanı (0,1 mm) gibi OPPO’nun sahip olduğu üç özgün teknolojiyi kullanıyor. En küçük boyutlarda 6,7 inç (17,01 cm), en büyük boyutlarda ise 7,4 inç (17,89 cm) ölçeğinde genişleyebilen bir OLED ekranı mümkün kılıyor. Böylece kullanıcılar ekran büyüklüğünü kendi ihtiyaçlarına göre ayarlayabiliyor.

Güç aktarım sistemi, cihazı eşit şekilde açmak için sabit bir kuvvet oluşturan ve işlem sırasında ekranın hasar görmemesini sağlayan iki motordan oluşuyor. Ayrıca, yalnızca iki duruma (katlanmış ve açılmış) sahip katlanabilir akıllı telefonların aksine, ekranı istediğiniz kadar açma özgürlüğünü de beraberinde sunuyor.

Bu yuvarlanma mekanizmasına rağmen, cihaz üzerindeki ekranda herhangi bir bükülme veya görünür katlanma bölümü bulunmuyor. Bunu sağlamak için OPPO mühendisleri, ekran tarafında 6.8 mm‘lik bir kavisli bir kaydırıcıya sahip bir yatak tasarlamış.

OPPO X 2021’deki döndürülebilir ekran, geleneksel ekranlar kadar sert olmadığından, OPPO ayrıca ekranı her iki tarafta da içeriden destekleyen yenilikçi bir 2’si 1 arada plaka ekran desteği teknolojisi tasarlamış.

oppo x 2021

Ekteki resimde de görebileceğiniz gibi, bu plaka ekranı etkin bir şekilde destekleyen tarak benzeri bir yapıya sahip. Cihaz kapatıldığında, plakalar ekranı desteklemek için tek bir yüzey oluşturuyor. Cihaz uzadığında, plakalardan biri, herhangi bir boşluk bırakmadan ekranı desteklemek için dışarı kayıyor. Bu mekanizma, ekranın açıldığında bile pürüzsüz kalmasını sağlayabiliyor.

Ekranı uzayan telefon OPPO X 2021

Kayar mekanizmayı arkadan korumak için OPPO, bir dış sabit çerçeve ve içinde bir kayar çerçeveden oluşan dinamik bir çerçeve geliştirmiş. Ekran açıldığında, iç kısımları daha iyi korumak için kayan çerçeve ve arka pil kapağı arka panelden çıkıyor.

OPPO X 2021‘de yer alan yukarıda bahsedilen teknolojiler, konsept akıllı telefonun geliştirilme süreci için sadece yüzeysel bilgiler veriyor. OPPO, katlanabilir telefonun geliştirilmesi sırasında 122 patent başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

oppoOppo katlanabilir telefonoppo x1oppo x1 20202

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir