• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi

Elektrikli araçlar için kendi şarjını doldurabilen sistem geliştirdi

  • Ağustos 19, 2020
  • 0

Elektrik teknisyeni 57 yaşında olan Abubekir Taşbaşı elektrikli otomobiller amaciyla kendisinin şarjını doldurabilen tek sistem geliştirdi. Motosiklet tekerleğinin dahil kismina elektronik tek sistem kuran Taşbaşı, tekerleği döndükçe akım üretebilir vaziyete getirdi. Sınırsız akım üretebilen sistem, telefon, tv ve buzdolabı benzeri elektronik eşyaları bağlantı kabloları ile çalıştırıp şarj edebiliyor. Akıllı motosiklet zerzele çadırlarında yaşanan akım eksikliğini kolayca giderebilecek civarindan enerji gücüne de sahip.

Araca birtakım elektronik dönem yerleştirerek akım üretmesini sağladığını belirten, akım Teknisyeni Abubekir Taşbaşı, “İlk etapta Bir takım projelerim vardı onları bitirdikten ardindan şarj meselesi alana çıktı. dahada ardindan bende kendisinin kendini şarj edebilen tek sistem kurdum. Motor yolda giderken tekerleğinin dönmesiyle kendisinin şarjını dolduruyor ve kendisinin elektriğini kendisi karşılıyor. Tatil bölgelerinde akım bulamadığınız vakit motora kablo ile tv bağlayıp izleyebilirsiniz. Mini buzdolabı çalıştırabilir ve telefonlarınızı şarj edebilirsiniz. Sınırsız akım imalatı sayesinde motor gidebildiği yere civarindan durmadan gidiyor. tek yerde durup şarj etmenize neden yok. tek takım elektronik devreler kurarak kendisinin elektriğini üretmesini sağladım. 48 volt akım üretiyordu bendeniz normal şebeke elektriğine çevirdim şimdi 220 volt akım üretiyor. Bu araç varken şebeke elektriği kullanmanıza neden yok bu Zati şebeke elektriği üretiyor” dedi.

“Hem spor yapın hemide telefonunuzu şarj edin”

Kask takmadan motorun devinim etmediğini söyleyen Taşbaşı, “Deprem olduğu vakit doğal olarak elektriklerde gidiyor. Evlerde jeneratör de olmayabilir. Dışarıda kurulan çadırların yanına bu motoru çektiğiniz zaman. Telefon, tv ve Buzdolabınızı çalıştırabilirsiniz. Karanlıkta mum kullanmanıza neden yok bu aracı aydınlatma içinde kullanabiliriz. Yangın çıkma ihtimalide yok. araç Ayrı olarak kask olmadan çalışmıyor. Kask ve motoru birbirine göre tasarim ettim. Kaskı takmadığınız sürece motor gitmiyor. Ayrı olarak aracı spor aleti olarak ta kullanabilirsiniz. Pedallarını çevirerek hemide spor yaparsınız ayni vakitte da telefonlarınızı şarj edersiniz. Spor yaparak elektriğinizi karşılayabilirsiniz” diye konuştu.

Çağrı Korkmaz – Şahap Gürler
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir