Facebook’un Giphy satın alması soruşturma altında!

  • admin
  • Haziran 13, 2020
  • 0

Facebook, Mayıs ayının ortasında meşhur Gif uygulaması Giphy satın alması ile gündeme gelmişti. Facebook üzerinde çok fazla kullanılan Giphy böylece, sosyal medya devinin bünyesine katılmaya hazırlanıyordu. ama bu erken alana çıkan bilgilere göre, bu satın alma tehlikeye girmiş olabilir.

Giphy satın alması neden tahkikat altında?

Aslında olay evvel kez gündeme gelmiş değil. Mayıs ayının sonuna doğru, gif uygulaması amaciyla satın almanın duyurulması üstüne İngiltere Kongresi’nde satın almanın rekabeti bozacağına değin eleştiriler alana çıkmıştı.

Şimdi ise Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi tarafından, 400 milyon dolar değerindeki bu anlaşma, açılan tahkikat ile askıya alınmış oldu. Ünlü gif uygulaması bildiğiniz benzeri Facebook dışında, Snapchat, Twitter ve Tik Tok üzerinde de faal olarak kullanılıyor.

İngiliz Rekabet ve Piyasalar Otoritesi ise, bu satın alma işleminin sosyal medya rekabetini perişan etkilemesinden endişeleniyor. Facebook ise Giphy satın alması sonrası yaptığı açıklamada, uygulamanın Daha önceki işlevini savunacağını ve başka platformlara Gif sağlamaya ayni ritimde devam edeceğini açıklamıştı.

giphy satın alması, gif uygulaması, giphy

Ancak Facebook, satın almalar sonrası sözlerini Bir hayli tutmamasıyla biliniyor. dahada evvel satın alınan WhatsApp ve Instagram üzerinde yaptığı farklıklar ve Daha önceki ekiplerin şirketten uzaklaştırılmış olması da bunun için delil olarak sunuluyor.

Şu vakit amaciyla bu satın almanın akıbeti belli olmasa da, soruşturmanın üç Temmuz tarihine civarindan ayni ritimde devam etmesi bekleniyor. Kurul, bu süre içinde Giphy ile Facebook arasında tek bağ kurulmasının da önüne geçti. bunun için göre tahkikat sürecinde meşhur gif uygulaması şu anki şirket yapılanmasını koruyacak.

Facebook’un Giphy satın alması ile Sahiden de sosyal medya rakiplerine karşı tek avantaj ele geçirmeye çalışabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

en iyi gif uygulamasıFacebook GIPHYFacebook Giphy satın almagif uygulamasıgiphygiphy gifgiphy satın almagiphy satın alma soruşturmasısosyal medya

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir