• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Genç girişimci Serhat Sapcı: ‘Kişisel verileriniz güvende değil’

Genç girişimci Serhat Sapcı: ‘Kişisel verileriniz güvende değil’

  • Eylül 30, 2020
  • 0

Cep telefonlarına gelen bilinmeyen numaraları açmak istemeyenlerin indirdiği uygulamalardan var olan GBT numara sorgulama, kişisel verileri savunma yasasi hasebiyle sanal marketlerden kaldırıldı. Servet Sapcı ve Kerem Bekman ile birlikte bu uygulamayı geliştiren toy girişimci Serhat Sapcı, her yaştan telefon kullanıcılarına telefon uygulamalarıyla alakalı mühim tüyolar verdi. Mobil oyun sektöründe yoluna süre gelen Sapcı, GBT numara sorgulama uygulaması ile edindiği tecrübeleri paylaştı. Uygulamanın değişik platformlarda on milyonlarca kişi tarafından indirildiğini söyleyen Sapcı, “Eskiden bulunan 118’li hatlarda bilmediğimiz numaraları sorgulayıp kim olduğunu öğrenebiliyorduk. Bu sistemin dahada ayrıntılı halini uygulamaya taşıyıp bu programı geliştirdik. Algoritmamız sayesinde heyecan ettiğiniz numarayı yazdığınızda kaç tür değişik kayıt varsa hepsini adetleriyle birlikte liste şeklinde görebiliyoruz. Bu uygulama ile devletin Bir hayli suçluya ulaşmasına da muavin olduk” ifadelerini kullandı.

Kişisel verileri savunma yasasi ile uygulamanın marketten kaldırıldığını söyleyen Sapcı, çalışmalarına oyun sektöründe ayni ritimde devam ettiklerini belirtti. Telefona yüklenen sade tek uygulama ile kişisel verilerin kopyalanmasının mümkün olduğunu söyleyen Sapcı, telefon kullanıcılarına ikazlarda bulundu.

“Günümüzde verilerin elde edilmesi çok kolay” diyen Sapcı, “Mesela rastgele tek resim filtresi amaciyla tek uygulamaya vereceğiniz kameraya ve galeriye ulaşım yetkisi ile bütün galeriniz kopyalanabilir. Uygulamalar ile alakalı kişilerin kendisi kendilerini güvende tutması Yalnızca bu önlemlerle dahi kimi yeteri civarindan olamayabiliyor. Yakın tek arkadaşınızın dikkatsizliği içinde sizin de yer aldığınız tek resmin bu metotla yedeklenmesine neden olabilir. Aynı şekilde gsm telefonu numaralarının da yedeklenmesi üçüncü tek şahsın kendisinin rehberine erişime destur vermesiyle oluyor. bu yüzden kişisel olarak şuurlu olabilirsiniz ama çevrenizi bilinçlendirmediğiniz sürece kişisel verileriniz güvende değil” ifadelerini kullandı.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir