Google kuantum yapay zeka tesisini duyurdu-detaylar haberde

  • Mayıs 19, 2021
  • 0

Google Yalnızca tek arama motoru değil, teknolojinin Bir hayli alanında etkinlik gösteren tek şirket. Bu vakte civarindan Google’dan bunu delil eden yazılımsal çözümler gördük. nihayet senelerde suni zekaya ve derin öğrenmeye ağırlık veren Google, kuantum suni zeka araştırmalarının yapılacağı kampüsünü duyurdu. Şirketin bu kampüste gerçekleştireceği projelerle alakalı Bir takım vaatleri var.

Google kuantum suni zeka araştırmalarına ağırlık verecek

Yapay zeka, teknolojinin gelişimine yön verecek etkenlerden tek tanesi. kişisel bilgisayarlara göre çok dahada değişik var olan kuantum bilgisayarların çalışma prensibi dahada çok ihtimali araştırıyor. Hanelerimizde kullandığımız bilgisayarlar ihtimalleri mümkün veyahut imkansız olarak değerlendirirken; kuantum bilgisayarlar ihtimalleri araştırabiliyor.

Google’ın evvel kuantum suni zeka kampüsü California’nın Santa Barbara şehrinde açıldı. Google bu tesiste sürdürülebilir enerji benzeri dünyanın yükselen nüfusuna karşı aciliyetli çözümler amaciyla araştırmalar yapılacak. Bununla birlikte feza keşifleri benzeri ilmi araştırmalar amaciyla de kuantum bilgisayarlar mühim tek avantaj olacak.

google kuantum suni zeka

Bir kuantum bilgisayar

Google, derin öğrenmeyi ilk sefer 2001 yılında imla hatalarını denetlemek amaciyla kullanmaya başladı. Örneğin “araba” kelimesi her aratıldığında bu derin öğrenme veritabanına eklendi, eğer “araba” şeklinde 1000 arama yapıldıysa ve “arba” şeklinde 50 arama yapıldıysa algoritma hangisinin doğru olduğunu anlayabiliyor.

Google amaciyla suni zeka bundan ibaret olmadı, ilerleyen senelerde dahada kapsamı geniş araştırmalar amaciyla de suni zeka kullanıldı. Tüketiciye sunulan en iyi örneklerden biri var olan Google Lens de derin öğrenme ile çalışıyor.

Google’ın kuantum bilgisayarlar amaciyla hedefi ise 2030 seneye kadar tek milyon kübit. nihayet vakitlerde kuantum bilgisayarlardaki kübit sayısının 100’ün altında olduğunu düşünürsek bu hatri sayilir büyüklükte tek hedef. Şirket bu hatri sayilir büyüklükte hedefi tek macera olarak nitelendiriyor ve geliştirilme sürecinin yıllar alacağını söylüyor.

Google’ın kuantum pc serüvenine ilerleyen senelerde şahit olacağız. 2030 seneye civarindan kuantum bilgisayarların işlem hacminin ne civarindan büyüyeceğini heyecanla bekliyoruz.

googlegoogle i/o 2021

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir