• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Google’dan ekran altı kamera için önemli adım-detaylar haberde

Google’dan ekran altı kamera için önemli adım-detaylar haberde

  • Mayıs 17, 2021
  • 0

Uzun vakittir telefonlarımızda tam ekran deneyimi saglamak amaciyla çabalayan teknoloji şirketleri, hedefe hiç olmadığı civarindan yakın. Çerçeveleri kaldırarak işe başlayan şirketler, vaziyeti hazırda ekran gövde oranını yüzde 90‘lara çıkarmayı başardı. ama önlerinde en hatri sayilir büyüklükte engel Daha duruyor.

Ön kameran kurtulmayı tek türlü başaramayan akıllı telefon üreticileri, şu anne civarindan Bir hayli metot denedi. Ancak motorize kamera, kızaklı ekran ve arka paneldeki ekran benzeri çözümlerin hiçbiri endüstri standardı olmayı başaramadı.  Çareyi kamerayı küçültmekte bulan üreticiler, bugünlerde çoklukla hole punch (delikli kamera) tasarımını kullanıyor. Neyse ki bu durum değişiyor.

Google Pixel 7 ekran altı kamera kullanacak

İlk olarak ZTE Axon 20 ile hayatımıza giren ekran altı ön kamera sistemi yaygınlaşıyor. ZTE’ye ekstradan Oppo, Xiaomi ve Samsung benzeri Bir hayli şirket, bu teknolojiyi mükemmelleştirmek amaciyla çalışıyor. ama nihayet gelen bilgiler, bu üreticilerin çalışmalarında yalnız olmadığını gösteriyor.

Google Pixel

LetgoDigital tarafından hazırlanan misal görsel, kameranın çalışma mantığını gösteriyor.

LetsgoDigital‘in iddiasına göre Pixel serisi telefonların üreticisi Google, Eylül ortalarında Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’ne (WIPO) tertemiz tek patent başvurusunda bulundu. “Ekran altı kamera” başlıklı 23 sayfalık belge, tek Pixel modelinde kullanılan ekran altı kamera teknolojisine değin veriler içeriyor.

Bunu muvaffak olmak amaciyla telefonun kullandığı OLED oturuma 2. ekran ek eden şirket, bu ekranın arkasına yerleştirdiği tek mercek sayesinde görsel elde ediyor. Bu sayede tam ekran deneyimi sunması beklenen şirketin, bu teknolojiyi tek sonraki sene çıkacak var olan Google Pixel 7 modelinde kullanması bekleniyor.

Bu sene çıkacak var olan Google Pixel modeli amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek yenilik yapmayı da planlayan şirket, tasarım konusundaki eleştirileri ciddiye almaya başlamış benzeri duruyor. ABD‘li teknoloji devi, özellikle Daha önceki Pixel telefonlarında kullanılan çentik ve çerçevelerden dolayı sık sık alay konusu oluyordu.

googleGoogle Pixelpixel

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir