Huawei, Samsung’u tahtından indirdi! Şaşırtan başarı

  • admin
  • Haziran 15, 2020
  • 0

Samsung dünyanın en büyük telefon üreticisi unvanını yıllardır koruyor olsa da, son yıllarda Huawei tehdidi ile karşı karşıyaydı. Karşı karşıyaydı diyoruz, zira Huawei’nin hızla büyüyor olması nedeniyle analistler Güney Koreli üretici Samsung’un 1. sırayı kaybedeceğine kesin gözüyle bakarken, geçtiğimiz yıl Trump yönetiminin başlattığı ticari savaş dengeleri alt üst etti.

Huawei telefon satışları ile Samsung’u geride bıraktı

Çinli üreticinin yeni telefonlarında Google uygulamalarına yer veremiyor olması, özellikle amiral gemilerine talebi düşürdü. Ancak, kendi çözümlerini geliştirerek ABD ile savaşmaya devam eden Huawei şaşırtan bir başarıya imza attı.

Counterpoint Research tarafından paylaşılan rapora göre Huawei, Nisan ayında Samsung’u geride bırakarak ilk kez dünyanın en büyük telefon üreticisi oldu. Şirketin Başkan Yardımcısı Neil Shah, Huawei’nin kısa bir süre için yüzde 19 pazar payına ulaşarak zirveye yerleştiğini duyurdu. Aynı dönemde yani Nisan ayında Samsung’un pazar payı yüzde 17 seviyesindeydi.

Bu başarının elde edilmesinde Çin’deki vatandaşların payı oldukça yüksek. Zira, corona virüsü salgını ile savaş devam ederken Çin’de toparlanma sürecinin büyük oranda tamamlanması ve Huawei’nin kan kaybetmemesi için ürünlerini tercih eden büyük bir kitlenin olması Samsung’un geride bırakılmasını sağladı.

Tabi, bunun kalıcı bir başarı olmadığını söyleyebiliriz. Zira, salgın nedeniyle Samsung’un satışları Hindistan, ABD, Latin Amerika ve Avrupa gibi pazarlarda ciddi darbe yedi. Ancak, önümüzdeki günlerde tekrardan normale dönecek. Huawei telefon satışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınız bekliyoruz..

HuaweiHuawei telefon satışlarısamsung

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir