İddialı Android 11 özellikleri için kötü haber!

  • admin
  • Haziran 27, 2020
  • 0

Teknoloji dünyası bugünlerde iOS 14 ile yatıp kalkıyor. Ancak Android 11 özellikleri daha kararlı sürüm ortaya çıkmadan konuşulmaya başlamıştı. Şimdi ise üç önemli özellik için kötü bir gelişme ortaya çıktı.

Bazı Android 11 özellikleri yaygın olmayabilir

Android, Apache 2.0 altında lisanslanan açık kaynak kodlu bir işletim sistemi. Bu da Android telefon geliştiren firmaların kendi yazılımları olan OEM’leri için istediği gibi işletim sistemini değiştirebilmesini sağlıyor. 

Google, Android için yaptığı lisanslama da bazı özellikler için kesin kullanılacak şeklinde listelerken, bazıları için ise zorunlu olmayan özellikler şeklinde belirtiliyor.

Android 11 özellikleri arasında daha şimdiden önemli bir popülariteye sahip olan, sohbetleri bildirim ekranında tek bir yerde gösteren, sohbet bildirimleri özelliği, Android tabanlı OEM geliştiricileri için bu özellik, zorunlu olmayan ve kuvvetle önerilen  olarak listelendi. Sohbet bildirimleri özelliği sayesinde kullanıcılar, tüm sohbet programlarından gelen bildirimleri öncelikli olarak bildirim ekranında, bir arada görebilecek.

android 11, android 11 özellikleri, sohbet bildirimleri özelliği, güç kontrolü

Diğer bir önemli Android 11 özelliği ise güç kontrolü. Akıllı ev kontrollleri için kullanılacak bu özellik sayesinde, tüm akıllı cihazları telefon üzerinde kolayca kontrol etmek çok daha kolay olacak. Ancak güç kontrolünün de kuvvetle önerilen özellik olarak listelendiğini belirtelim.

Üçüncü özellik ise aslında daha çok ABD‘yi ilgilendiriyor. IdentityCredential API olarak adlandırılan bu özellik sayesinde kimlik bilgilerini akıllı telefonda saklayabileceğiz.  Her ne kadar önemli bir gelişme olarak görülse de, kritik kimlik bilgilerinin akıllı telefonda depolanması büyük tartışma yaratmıştı. Google bu özelliği de zorunlu kılmış değil. Yine Google‘ın IdentityCredential API için  geliştrimelere devam ettiğini ve güvenlik önlemlerini arttıracağını da belirtmek gerekiyor.

Google, Android için önemli özellikleri genelde bu şekilde listelemeyi seçmiş olsa da, geçmişte birçok Android özelliğinin bu şekilde unutulup gitmiş, ya da uzun yıllar sonra ancak akıllı telefon şirketleri kendi yazılımlarında benzer özellikler sunmaya başlamıştı.

Zorunlu hale getirilmeyen Android 11 özellikleri, sizce yaygın şekilde kullanılabilir mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Androidandroid 11android 11 alacak telefonlarAndroid 11 özellikleriAndroid 11 özelliğiandroid 11 betagüç kontrolüsohbet bildirimlerisohbet bildirimleri özelliği

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir