• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • İnsansız hava aracı Skyborg ilk uçuşunu tamamladı-detaylar haberde

İnsansız hava aracı Skyborg ilk uçuşunu tamamladı-detaylar haberde

  • Mayıs 18, 2021
  • 0

Amerika Birleşik Devletleri sema Kuvvetleri ilk sefer otonom tek donanım / yazılım paketi üzerinde çalışan Skyborg isimli insansız tek sema aracını (UAV) başarıyla uçurdu.

Hava kuvvetleri, İHA‘nın insanlı ve insansız uçaklar arasındaki işbirliğini genişletmeyi hedefliyor. Skyborg aracı evvel test çalışması amaciyla Kratos UTAP-22 Mako ismindeki tek sema aracına doğru yükseldi.

Skyborg’un gelişimi üstüne çalışılıyor

ABD sema Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı çoklukla insanlı tek sema aracının bütün işlevlerini ve aynı zamanda insanlı harekât seçeneğiyle de gerçekleştirebilen tek İHA çözümü arıyor. Yeni uçak, Florida‘daki Tyndall sema Kuvvetleri Üssü’ndeki 130 dakikalık test uçuşu gerçekleştirdi.

Bu esnada sistem çalışmasını emniyetli olarak sınıflandırmak yerine koşul olan esas davranışları sergiledi. Nitekim Skyborg, seyretme komutlarına cevap vererek ve koordineli manevralar gerçekleştirerek belirlenmiş “coğrafi sınırlar” içinde kalabildiğini kanıtladı.

Çalışmaları yapan Fighters and Advanced Aircraft isimi verilen kuruluş, gelecekteki bütün insansız teknolojinin anne temelini temsil etmesi bekleniyor. netice olarak kuruluş, evvel İHA‘nın otonomi çekirdek sistemi (ACS) olarak da Bilinen insansız sema taşıtlarına genel güven oluşturmaya muavin olmasını umuyor.

İnsansız sema aracı Skyborg

USAF Araştırma Laboratuvarı ileriye dönük olarak çok sayıda ACS kontrollü insansız uçağı bulunan tek sıra test planlıyor. Aslında Skyborg ekibi, ahenk gösteren fiyatlı ve itibarlı İHA‘larla tam görev özerkliği amaçlıyor. Savaşta kaybedilen veyahut hasar gören sistemler emniyetli tek şekilde değiştirilebilir ve tekrar kullanılabilir olması hedefleniyor.

İnsansız sema aracı Skyborg, pc hızında ve hızlı harp kararları verebilen tek sisteme sahip olarak karşımıza çıkıyor. aynı zamanda bu araç harp esnasında askerlerin hayatlarını savunmaya odaklanıyor.

Bayraktar Akıncı TİHA’dan tertemiz gelişmeler

ABD tarafında İHA çalışmaları ayni ritimde devam ederken Türkiye tarafında da TİHA çalışmaları hız kazandı. Baykar Savunma tarafından duyurulan Bayraktar AKINCI Taarruzi İnsansız sema Aracı (TİHA) gerekli testlerin derhal peşinden seri üretime geçileceği bildirildi. Bu sene içinde de evvel teslimatların gerçekleşeceği duyuruldu.

Uzun müddettir üzerinde çalışılan TİHA amaciyla artık bütün kontroller ve testler tamamlandı. Artık seri imalat sürecine geçildi. TİHA, Baykar tarafından geliştirilen ulusal ve orijinal tek tasarıma sahiptir.

ihainsansız sema aracıSkyborgTİHA

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir