• Anasayfa
  • >
  • iOS
  • >
  • iOS 13.5 güncellemesi çıktı! İşte yenilikler

iOS 13.5 güncellemesi çıktı! İşte yenilikler

  • admin
  • Mayıs 21, 2020
  • 0

24 Mart bugünü iOS 13.4 ile karşımıza çıkan Apple amaciyla yazılım geliştirme zamani etkin devinim eden geçti. iOS 13.4.5 test edilirken, virüs hasebiyle SDK değişikliğine gidildi ve iOS 13.5 sürümüne geçiş yapıldı ve nihayet final sürümü yayınlandı.

Pazartesi bugünü yayınlanan Golden Master – GM sürümünde sizlerle paylaştığımız yeniliklerin tamamı, final sürümünde Başka bir deyişle bu güncellemede karşımıza çıktı.

iOS 13.5, iPadOS 13.5 ve tvOS 13.4.5 güncellemesi çıktı!

Yüz maskesi takan kişilerin Face ID ile yaşadığı sorun ortadan kaldırılıyor, telefon maske taktığınızı anlıyor ve direk şifre ekranına geçiş yapıyor. Bunun yanı sıra corona virüsü ile ugras kapsamında Apple ve Google’ın müsterek çalışması neticeninde geliştirilen Maruz Kalma Bildirimi API‘sı kullanıma sunuluyor.

Halk sıhhati yetkililerinin erişim sağlayabileceği API aracılığıyla corona virüse yakalanan tek kişinin temas sağladığı kişilerin tespiti kolaylaşacak. elbet bunun amaciyla virüse yakalanan kişinin ve temas kurduğu kişinin bu özelliği etkin etmiş olması gerekiyor. Çalışma mantığı şu şekilde;

Bu özelliği telefonlarında etkin vaziyete getiren iki kişi tek araya geldiğinde telefonları Bluetooth üzerinden iletişim kuruyor. Anonim tek şekilde kayıt tutuluyor. Bu kişilerden birisinde corona virüsü tespit edilmesi seklinde telefondan alınan veriler tek sunucuya yükleniyor ve şifrelenmiş verilerin çözülmesi ile yakın vakitte temas kurduğu kişiler bilgilendiriliyor.

FaceTime görüşmelerinde artık konuşan kişinin bulunduğu karenin ekranda büyümesinin önüne geçebiliyorsunuz. Bunu Ayarlar menüsünden kapatmanıza ve bütün müzakere süresince herkesin aynı büyüklükte görünmesine imkan tanınıyor. iOS 13.5 güncellemesini yüklediniz mi?

AppleiOSios 13.5ipados 13.5

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir