iPhone kullanıcılarına kalp pili uyarısı

  • Ocak 26, 2021
  • 0

Kablosuz şarj teknolojileri hayatımızı kolaylaştırsada, özellikle implant kullanan hastalar için risk oluşturabilliyorlar. iPhone 12 ile birlikte yeni iPhone modellerinin içerisine çok güçlü bir MagSafe mıknatısı eklendi. Yeni yapılan bir araştırmaya göre, implantlar güçlü bir mıknatısla donatılan iPhone 12 modellerinin yaklaştırılmasından olumsuz etkilenebiliyor.

iPhone 12 için geliştirilen MagSafe teknolojisi için uyarı

Kalp pili gibi implantlar, özellikle güçlü mıknatıslar karşısında paralize olma ve devre dışı kalma gibi sorunlar yaratabiliyor. Uzmanlar, kablosuz şarj cihazlarının bilimsel anlamda bir kanıt ortaya çıkmasa da, kalp pilinden yaklaşık bir adım uzak tutulmasını risk almamak adına tavsiye ediyor.

Diğer kablosuz şarj teknolojilerine göre, çok güçlü bir mıknatısa sahip olan MagSafe, bu anlamda daha fazla risk taşıyor gibi görünüyor. İmplantlar üzerinde yapılan bir araştırmada, iPhone 12  doğrudan kalp pili üzerine tutulduğunda, implantın önce paralize olduğu bir süre sonra ise durduğu ortaya çıktı.

iphone 12, iphone 12 kalp pili, iphone 12 magsafe

Şu an için sadece bir kişi üzerinde bu deneyin yapılmış olması ve her kalp pilinin aynı frekans değerlerine sahip olmaması da önemli bir ayrıntı. Yine de kalp pili taşıyorsanız ya da kalp pili taşıyan yakınlarınız varsa, iPhone telefonunuzu  mesafeli tutmakta fayda var.

iPhone 12 dışında eski iPhone modellerinde de kablosuz şarj desteği yer alsa da, MagSafe mıknatısı taşıyan yeni iPhone modelleri kalp pili gibi implantlar için daha fazla risk taşıyor gibi görünüyor.

MagSafe dışında diğer akıllı telefonların kablosuz şarj teknolojilerinin de aynı etkiyi oluşturup oluşturmadığı da henüz bilinmiyor. Uzmanlar her ne olursa olsun, bu tür hayati implantları kullanırken özellikle mıknatıs kullanılan elektronik cihazlara fazla yaklaşılmaması konusunda da uyarıyor.

iPhone 12iphone 12 magsafekablosuz şarjMagSafe

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir