İptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı

  • admin
  • Mayıs 17, 2020
  • 0

İngiliz teknoloji firması Dyson, tek müddettir elektrikli araç amaciyla yatırımlar yapıyordu. ama şirket, geçtiğimiz sene Ekim ayında bu projeyi rafa kaldırdığını açıklamıştı. ama bu sürecin derhal peşinden iptal edilen Dyson elektrikli araç tanıtıldı. Şirketin kurucusu Sir James Dyson ile yapılan tek röportaj aracılığıyla araç Medyaya gösterildi.

Dyson’ın verimlilik ile alakalı iddialı, 7 koltuklu tek SUV modeli!

Sir James Dyson ile yapılan röpotaj, Dyson elektrikli oto odaklıydı. Aracın Bir hayli özelliği de açıklandı. Dyson’ın “N526” kodlu aracı, tek şarj ile 965 km yollar kat edebiliyor. Bu dikkat çeken kalite amaciyla şirket, kendisinin batarya teknolojisini geliştirdiğini söylüyor. Firmanın pazarda rekabet edeceği Tesla’nın, bu konudaki en iyi aracının ise 600 kilometre mezile sahip olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Dyson elektrikli araç, 7 koltuklu tek SUV modeli olarak karşımıza çıkıyor. 2,6 ton ağırlığındaki aracın saatte 100 kilometre hıza 4,8 saniyede çıkabildiği açıklandı. Otomobilin ulaşabildiği maksimum hız ise saatte 200 kilometre oluyor. Bu iddialı özelliklerin yanı sıra aracın prototip olarak kalacağını bilmek de üzücü oluyor diyebiliriz.

Dyson elektrikli oto projesinin geçtiğimiz sene iptal edilme nedeni ise rekabetin çok sıkı olması ve sıfırdan üretmenin çok maliyetli olması şeklinde açıklanmıştı. Şirket, aracı seri üretime geçirdiğinde, karlılık ön göremiyordu. Tesla’nın da bu seneye civarindan zarar ettiğini ve bu sene kara geçtiğini düşünecek olursak, Dyson’ın aldığı kararı dahada iyi anlayabiliriz.

DysonDyson elektrikli araçDyson elektrikli otomobil

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir