Korona ile mücadele için UVC lambalı cihaz geliştirildi

  • admin
  • Mayıs 27, 2020
  • 0

İzmir’in Bornova kazasinda bulunan Pro-Tek Hijyen firması, korona virüs hasebiyle nihayet vakitlerde yükselen dezenfektan kullanımını azaltmak ve dahada tesirli çözümler bulmak emeliyle tek dezenfeksiyon cihazı tasarladı. Firma, dezenfeksiyon işlemindeki tesiri artırmak amaciyla ultraviyole UVC lambalar kullandı. Firmanın ortaklarından Ahmet Vural (45), UVC lambaların ortam ve yüzey dezenfeksiyonunda çok faal kullanılan yöntemlerden biri olduğunu belirterek, UVC lambaların dezenfektanla aynı tesiri gösterdiğini vurguladı. Ahmet Vural, cihazın yemekhanelerde, spor salonlarında, ofislerde ve toplu yaşanılan ortamlarda saglam tek biçimde kullanılabileceğini söyledi.

Cihazı kullanım kaidelerine göre çalıştırmak gerekli

Cihazı kullanırken dikkat edilmesi koşul olan yerleri de anımsadan Vural, “Cihazı kullanırken UVC lambaların ışıkları özellikle göz ve cildimizle dolaysiz temas etmemesi gerek. bu sebeple biz cihazlarımızla birlikte kullanıcılara önlük, eldiven ve savunucu gözlük gönderiyoruz. Bunlar olmadan bu aygıt netlikle kullanılmamalı çünkü temas seklinde zarar veren tek ziya türü. Müşterimize Ayrı olarak savunucu ekipmanların yanında vakit ve metrekare tablosu da gönderiyoruz. Bu tabloda kaç metrekare alanda cihazı kaç dakika çalıştıracaklarını görebilirler. Cihazın etkinliği dezenfeksiyon yapılacak ürüne var olan uzaklığı ve Giderek doğru orantılı. Cihazın içinde fotosel sistemi var ve 360 derece etkili. Dezenfeksiyon yapılan odaya dışarıdan birisi girdiğinde aygıt otomatik olarak kendini kapatacaktır” dedi.

Evlerde kullanılabilen dezenfeksiyon cihazı ürettiler

Firma Ayrı olarak evlerde kullanılabilecek tek dezenfeksiyon cihazı da geliştirdi. Ultraviyole UVC lambaların kullanıldığı aygıt özellikle alışveriş poşeti, kargo ve kıyafetleri üç dakikada dezenfekte edebiliyor. Bu aygıt ile alakalı da alim veren Ahmet Vural, “Salgın kapsamında her birimiz maskemizi takıyoruz, eldivenlerimizi giyiyoruz. Dışarı çıkıp alışverişimizi yapıyoruz ve poşetlerle Haneye geldiğimizde ürünü tekrar dezenfekte etme çabasına giriyoruz. Bu ürettiğimiz cihazı evin girişine veyahut minik tek odasına yerleştirebiliriz. Cihazın üzerinde askı yerleri var. Bunlar arzu eder poşet arzu eder kıyafet asılabiliyor. Dezenfekte edilmek istenen nesneleri takriben olarak üç dakika cihazda bıraktığımızda dezenfeksiyon işlemi uygulanmış oluyor. Bu cihazlarda kullanım kaidelerine uyulduğunda ürünlerde yapılan dezenfeksiyon işlemi yüzde 99 olarak başarıyı sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Salih Yılmazsoy – Halil Karahan

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir