MacBook, Intel işlemcilere veda edecek! İşte tarih

  • admin
  • Haziran 9, 2020
  • 0

iPhone ve iPad modellerinde kendi işlemcisini kullanan Apple performans konusunda çıtayı çok üst seviyelere taşıdı. Örneğin, iPad Pro birçok dizüstü bilgisayardan daha fazla performans sunuyor. İşlemci konusundaki bu başarı sonrasında ARM işlemcili Macbook modelleri gündeme gelmeye başladı.

ARM işlemcili Macbook için resmi duyuru yolda!

Bloomberg tarafından paylaşılan rapora göre, 22 Haziran tarihindeki WWDC 2020 etkinliğinde müjdeli haber verilecek. iOS 14, iPadOS 14, macOS 10.16, watchOS 7 ve daha fazlasının duyurulacağı etkinlikte Mac geliştiricilerine ARM işlemcilere geçiş sürecinin detayları aktarılacak.

ARM işlemcili Macbook için resmi duyuru yolda!

Zira uygulamaların bu işlemci ile uyumlu hale getirilmesi gerekiyor. 2021 yılında ilk modelin piyasaya sürülmesi planlanıyor, bu nedenle geliştiricilerin önünde hazırlıkları tamamlamak için yaklaşık 1 yıl var.

Apple’ın kendi özel tasarımını taşıyan ve 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen 12 çekirdekli bir ARM işlemci üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu işlemcinin Macbook Air modellerindeki Intel işlemcilerden daha performanslı olduğu dile getiriliyor. Intel’den ARM’a geçiş sonrasında performans ve pil verimliliğinin artacağı, aynı zamanda Apple’ın maliyetlerinin düşeceği vurgulanıyor.

Özellikle Apple mühendislerinin grafik birimi ve yapay zeka hesaplamalarında belirgin kazanımlar gözlemlediği belirtiliyor.

arm işlemciARM işlemcili Macbookmacmacbookmacbook pro

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir