• Anasayfa
  • >
  • Genel
  • >
  • Marküteri Parke Tasarımında Eska Floor Farkını Biliyor Musunuz?

Marküteri Parke Tasarımında Eska Floor Farkını Biliyor Musunuz?

  • admin
  • Mart 21, 2021
  • 0

Parke döşeme işlemi birçok kişinin ev ve iş yerlerine yaptırdığı ve güvenle kullandığı bir yer döşeme sistemidir. Peki, bu sistemin tasarım farklarından haberdar mısınız?

 

Parke döşenirken kendi tasarımlarınızı oluşturabileceğiniz firmalarla çalışabileceğinizi biliyor musunuz? Piyasada çok çeşitli parke seçenekleri vardır. Bireyler bu seçeneklere karar verir. Bunun sonucunda da ortama ve kendilerine en uygun zevki yansıtan parke döşeme tarzını keşfeder.

 

Marküteri Parke Tasarımı

 

Bu tasarımda doğanın gücünden yararlanılır. Doğada çok çeşitli ağaç türleri renkleriyle birlikte mevcuttur. Bu farklı renklerdeki ağaçların doğal görünümleri korunarak ahşap kaplamaları kesilir. Bu kaplamalar iç içe geçirilir.

 

Bu şekilde döşenen ve tasarlanan özel yer kaplama türü ne olabilir? Bu parke tasarım türüne marküteri parke denir. Bireyler yer döşemelerinden bu tasarımı uygulatmak için hangi firmayla çalışılır sorusuyla karşı karşıya kalırlar. İşte bu aşamada devreye tasarım farklarıyla ve işçilik kalitesiyle eska floor firması girer.

 

Marküteri Parke Nasıl Yapılır?

 

Birçok insan bu parke türünün görsellerini gördüğünde bunu nasıl yaptırabilirim? sorusuyla düşünerek araştırmaya başlar.

 

Sanatın değişik renklerde kullanılarak yer döşemesine işlenmesi ne sanatı olabilir? Marküteri sanatı, hiç bir şekilde boya kullanılmadan ağacın ahşap haline dönüştürülerek doğanın doğal renklerini yansıtan bir oyma sanatıdır.

 

Bu doğal renkler özenle ve titizlikle eska floor firması tarafından yer kaplamasına döşenir. Sanatın ihtişamı adeta yansıtılmış olur.

 

Sanatın geçmişinin eski Mısır’a kadar uzandığını biliyor muydunuz? Evet, bu sanat Kraliçe Kleopatra’nın sarayında ünlü ustaların hünerlerini sergilediği rivayet edilen bir sanattır.

 

Osmanlı’da da bizzat Fatih Sultan Mehmet Han tarafından yapılmaktaydı. Bu kadar özel olan yer döşemesi günümüz teknolojisiyle daha kolay ve pratik döşeme tarzı haline geldi.

 

Özel teknikler kullanılarak yerleriniz saray havası halinde ortamlara dönüşebilir. Bunu kim istemez ki?

 

Farklı renkteki ahşapların bir araya getirilmesiyle oluşturulduğu için titizlik ve uzman ekip gerektirmektedir. Bu şartları ise fiyat konusunda da yardımlarını esirgemeyen firma eska floor farkıyla ortaya koyabilirsiniz.

 

Ahşap işlenirken çeşitli geometrik desenler kullanılır. Bu şekillere bordür, göbek, madalyon gibi isimler verilir. Her şeklin kendine has bir görselliği mevcuttur.

 

Tasarlanan bu ahşap son teknoloji aletlerle kesilir. Daha sonrasında ise tek tek tekrar bir araya getirilir. Günümüzde ise bu özelliklerinden dolayı popülerliğini koruyan marküteri parke görsel açıdan çok şık bir görünüme sahiptir.

 

 

Sanatı seven insanlar neden bu parke çeşidini tercih etmesin? Çünkü sanat adeta yere işlenmiş olacaktır. Zeminler bir sanat eserine dönüşerek ayrıcalıklı ortamlara sahip olursunuz.

 

Marküteri Parke Modelleri Nelerdir?

 

Köşe bordur, madalyon, özel tasarım ve mozaik modelleri marküteri parke tasarımının çeşitlerini oluşturur.

 

Her bir çeşit yapım ve döşeme aşamasında farklı teknikler kullanılarak yapılır ve döşenir. Bireyler bu çeşitliğe nasıl karar verebilir? Öncelikle hangi modelin size hitap ettiğini bulmanız gerekir.

 

Daha sonrasında ortama uyum sağlayacağına inanmanız gerekir. Son olarak da iyi bir firmayla çalışmanız gerekir. Çünkü firma size model seçiminde, yapımında, döşenmesinde en uygun olan ve en iyi fikirlerini işçiliğiyle beraber uzman kadrosunu da katarak sunacaktır.

 

Bu parke çeşidinin ham maddesini de çok özel ağaçlar oluşturur. Bunlar ise, meşe, maun, ceviz, dişbudak ve akçaağaç gibi ağaç çeşitleridir. Bu ağaçlardan elde edilen ahşaplar desen çizilerek de tasarımı yapılabilir.

 

Renkleri, modelleri, desenleri, yapımı, tasarımı ve döşenmesi de özel olan bu sanatı zeminlerde yer döşemesi olarak görmek için siz de uygun fiyatlarla özel firmayla çalışın. Böylece parke döşeme işinde eska floor farkını tadacaksınız.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir