Mars yolculuğu 7 aydan 3 aya inecek

  • Ekim 28, 2020
  • 0

Seattle’da bulunan Ultra Safe Nuclear adli firma, evvelki nükleer teknolojili motorlardan dahada emniyetli ve dahada kuvvetli var olan tertemiz motorlar geliştiriyor. Bu motorlar nihayet vakitlerde kullanılan motorlardan iki kat dahada çok verimlilik sağlıyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde ananesel nükleer yakıtlardan daha  çok sıcaklıklarda çalışabileceği belirtiliyor.

Ultra Safe Nuclear Technologies (USN-Tech), kısa tek vakit evvel konseptle alakalı görüntüleri de paylaştı ve NASA’ya teslimat gerçekleştirdi. Bu konsept NASA amaciyla oluşturulmuş olsa da, ticari kuruluşların turistleri başka gezegenlere yarı vakitte götürmesi amaciyla kullanılabileceği belirtiliyor. Firma bu roket sayesinde Mars’a gerçekleşmesi tasarilanan yolculuğun yarı yarıya kısalacağını açıkladı. USNC-Tech’in baş mühendisi var olan Dr. Michael Eades, “Uzayda tertemiz sınırlar açma çabasına liderlik etmek ve bunu hızlı ve emniyetli tek şekilde uygulamak istiyoruz” dedi.

MARS’A YOLCULUK TARİHİ NETLEŞMEDİ

NASA tarafından Mars’a gidecek evvel konvoy amaciyla kati tek tarih belirlenmedi. ama Bir hayli firma bu yolculuğun dahada güvenli, dahada hızlı olması amaciyla çalışmalarına ayni ritimde devam ediyor. NASA Yöneticisi Jim Bridenstein tek blog üzerinden şunları paylaştı, “Astronotlarımız amaciyla radyasyona maruz kalmayı ve başka görev risklerini sınırlarken dahada hızlı tek yolculuk sağlamak amaciyla gelişmiş motor sistemleri kullanarak Mars’a evvel gidiş-dönüş yolculuğumuzu yapmayı ve bunun iki sene sürmesini planlıyoruz” diye konuştu.

DÜNYA’DAN UZAKTA üç YIL

Ayrıca Bridenstein, “Tercih ettiğimiz fırlatma sistemimiz, mürettebata Mars yüzeyinde takriben 30 vakit süresince hayata süresi verecek, bu da başka tek yeryüzünde Hayatı aramak amaciyla yeteri civarindan tek zaman. başka seçenekler ise mürettebatın tek seneden çok tek vakit Mars yüzeyinde bulunmasını ve üç sene civarindan uzunca tek vakit Dünya’dan uzakta olmasını gerektirebilir. ama bu süresi orada geçirmeleri amaciyla İhtiyaç duyulan var olan finansmana, teknolojiye, malzemelere ve yeteneklere sahip olmamız dahada uzunca tek vakiti alabilir.” diye ekledi.

Firmayı rakiplerinden ayıran en mühim kalite reaktör amaciyla Tamamiyle seramik mikro kapsüllenmiş (FCM) yakıt kullanması. Yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş, tekrar işlenmiş tek nükleer malzemeye dayanan bu sistemin temelinde, çok analiz Düşük Zenginleştirilmiş Uranyum (HALEU) yatıyor. 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir