• Anasayfa
  • >
  • Uzay
  • >
  • NASA astronotları canlı yayında uzayda yürüyecek!

NASA astronotları canlı yayında uzayda yürüyecek!

  • admin
  • Temmuz 1, 2020
  • 0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, uzay alanındaki gelişmeler de hız kazanmaya başladı. Geçtiğimiz haftalarda SpaceX ve NASA işbirliği ile fırlatılan Falcon 9 roketi, NASA’nın özel bir şirketle ortaklık kurarak uzaya gönderdiği ilk roket olmuştu. Şimdi ise, NASA astronotları YouTube üzerinden canlı yayın yapacak.

Uluslararası uzay istasyonunda bulunan astronotlar, yürüyüşlerini canlı olarak sunacak.

NASA astronotları canlı yayın yapacak

NASA astronotları Chris Cassidy ve Robert Behnken, bugün 229. uzay yürüyüşüne katılacaklar. Canlı olarak yayımlanacak olan yürüyüş istasyonun montajı, bakımı ve yükseltmelerini içeriyor. NASA tarafından yapılan açıklamada astronotlar Cassidy ve Behnken, pil değişiminde bulunacak.

İstasyonun uzak tarafında bulunan sancak kafesindeki iki güç kanalından birisinde bulunan ve eskiyen nikel-hidrojen pillerle, geçen ay Japon kargo uzay aracıyla birlikte gelen yeni lityum iyon piller değiştirilecek. NASA astronotları canlı yayın ile birlikte, istasyonun Quest hava kilidinden uzaya çıkacak.

Geçtiğimiz haftalarda ise Falcon 9 roketi uzaya fırlatılmıştı. NASA ve SpaceX’in yaptığı çalışmalarla birlikte, 2030 yılına kadar Ay üzerinde üs kurulması planlanıyor. Bu üs ile birlikte, Mars’a yapılacak yolculukların hız kazanması bekleniyor. Direkt olarak Dünya üzerinden Mars’a gönderilecek bir roketin maliyeti, oldukça fazla olacaktır. Ancak Ay üzerinde kurulacak üs ile birlikte, astronotlar birçok araç gereci 3D yazıcılar ile birlikte üretebilecek.

Yürüyüşün başlamasına bir saatten biraz daha fazla kalırken, canlı olarak buradan izleyebilirsiniz.

nasanasa astronotlarıNASA astronotları canlı yayınNASA astronotları canlı yayındaNASA astronotları uzayda yürüyor

Kaynak :shiftdelete

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir