Neuralink nedir? Elon Musk’un projesi Neuralink ne işe yarayacak?

  • Ağustos 31, 2020
  • 0

Son senelerde alana attığı projelerle en çok konuşulan isimlerin başında gelen Elon Musk’un en dikkat çeken projesinin başında Neuralink geliyor. suni zeka ve insan beynini tek arada buluşturmayı planlayan bu projede tek bilgisayarı direk beyne bağlayan Neuralink implant cihazlar üzerinde çalışılıyor.

NEURALİNK NEDİR?

İnsan beyninin dahil kismina yerleştirilecek var olan çiplerle Musk, Alzheimer, demans ve parkinson benzeri hastalıkların rehabilitasyon edilebileceğini savunuyor. İnsan deneylerinin tek sonraki aylarda başlaması beklenirken domuz deneylerinden müspet neticeler alındığı belirtiliyor.

2016 seneninde Musk tarafından kurulan şirket insanın beyninin dahil kismina yerleştirilebilecek kablosuz mikro pc ara yüzleri ile insan beyni ile alakalı veri toplamaya çalışıyor. Şirketin ve patronunun asıl iddiası ise insan beynine yerleştirilecek var olan çiplerle Alzheimer, demans ve omurga hasarları benzeri hastalıkların iyileştirebilecek olması.

İnsan beynine yerleştirilmesi öngörülen çipin yarıçapı 23 milimetre genişliğinde. Fotoğraf: The Verge

‘HAFIZA KAYBINI DA TEDAVİ EDECEK’

Musk aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı, çöküntü ve insomnia (uykusuzluk) benzeri hastalıkların çaresini de kafatasının dahil kismina yerleştirilecek var olan çiplerde gördüğünü söylüyor.

Yatırımcı toplantısında konuşan Neuralink’in baş cerrahı doktor Matthew MacDougall yurttaslar üzerinde deneylere başladıktan ardindan evvel hedeflerinin nüzul ve omurilik felcini rehabilitasyon etmek olduğunu belirtiyor.

Elon Musk bu sene sonuna civarindan yurttaslar üzerinde deney yapılabilmesi amaciyla AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ otoritelerinden İhtiyaç duyulan izinlerin alınacağını söyledi.

Reuters’a konuşan ve Musk’ın sunumuna katılmamış bilim insanları ise projenin alici olduğunu ama kati tek kanıya varmak amaciyla üzerinde çok çalışılması gerektiğini sözlerine eklediler.

Projenin işleyişi ile alakalı tek sunum yapan Musk vaziyeti hazırda iki domuza çip yerleştirdiklerini tek domuza ise yerleştirdikleri çipi sonradan çıkardıklarını söyledi. Sunumda yapılan deneyde hayvanların evvelce belli vaziyetler karşısında oluşan beyin dalgalarının aygıt tarafından kayıt edildiği ve aygıt yerleşik olmadan da aynı hareketlerin eş beyin dalgalarına yollar açtığı saptandı. Neuralink’in çipinin yarı çapı 23 milimetre genişliğinde. Musk cihazın insan sağlığına zarar vermediğini argüman ediyor.

Neuralink geçen yaz kulak arkasına civarindan uzanan tek çip geliştirebilmişti. tertemiz geliştirilen cihazda ise kablolar bulunmuyor. Fotoğraf: The Verge

UZMANLAR PROJEYİ ETKİLEYİCİ BULUYOR

Toronto Üniversitesi’nde nöroloji alanında çalışmalar yapan akademisyen Graeme Moffat, Musk’ın tertemiz projesini hatri sayilir büyüklükte tek adım olarak nitelendirerek çipin küçüklüğü, güç kaynağının sağlamlığı ve kablosuz kapasitesinin çapının kalitesine vurgu yaptı.

Stanford Üniversitesi’nden nörolog Sergey Stavisky şirketin alici tek yollar kat ettiğini söylüyor. Stavisky, “Tamamen beynin dahil kismina yerleştirilen tek sisteme geçmek oldukça etkileyici. Bu değişik disiplinlerde çalışan odaklanmış tek ekibiniz olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

100 kişinin çalıştığı San Fransisco merkezli şirket geçen günlerde 100 milyon doları Elon Musk’tan olmak üzere 158 milyon dolarlık yatırım aldı.

Musk nöroloji teknolojisinde yaşanan bu gelişmenin tıbbi yanının dışında suni zeka ile insanları eşsiz tek noktada buluşturduğunu söylüyor. Musk suni zekaya karşı tavrı ile tanınıyordu.

Beyin dalgalarını izleyerek nörolojik hastalıklara rehabilitasyon arama iddiasında var olan tek şirket Neurolink değil. Kernel, Paradromics ve NeuroPace adli başka rakip oyuncular da pazarda var. Tıbbi cihazda dünyaca meşhur tek marka var olan Medtronic de beyin implantları üreterek Parkinson, ur ve epilepsi benzeri rahatsızlıklara çözüm arıyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir