ÖTV zammı büyük ama tepkiler küçük

  • Eylül 1, 2020
  • 0

1 ocakta 2020’den bu yana Euro’da yaşanan yüzde 30’un üzerinde kıymet artışına bağlı olarak her biri Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrah dilimlerinde güncelleme beklerken, toplaminda satışların yüzde 60’ını oluşturan otomobillere yüzde 13 ila 23 arasında ÖTV zammı yapıldı. Düzenlemeye ait Bir hayli sektör yetkilisi Suskun kalırken, yorum yapanlar da çok kati ifadelerden kaçındı.

Ali Bilaloğlu

YATIRIMLARI VE İSTİHDAMI MENFİ YÖNDE ETKİLER

Otomotiv Distribütörleri Derneği ve Doğuş otomobil Başkanı Ali Bilaloğlu, düzenlemede en düşük vergi dilimlerine giren model sayısının çok kısıtlı olması ve matrah sınırının altında var olan model seçeneklerinin azlığının tüketiciler yönünden mağduriyetlere yollar açacağının görüldüğünü söyledi. Bilaloğlu, “Yeni ÖTV artışlarının otomobil dahil pazarının büyümesine ve tekrar tek milyon seviyesine ulaşmasına ise menfi tesiri olacağı görüşündeyiz. Bu durum potansiyel yatırımları ve istihdamı menfi istikamette etkileyecektir” diye konuştu..

Murat Şahsuvaroğlu

TALEPTE ÖNEMLİ AZALMA OLUR

Otomotiv görevli Satıcıları Derneği Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, düzen etme ile araç ücretleri üzerinde ağırbaşlı miktarda tek artışa neden olacağı kaygısını taşıdıklarını dile getirerek, şunları söyledi: “Satılan her 10 aracın 6 tanesinin ithal olması ve vasati fiyatların 130 bin TL’nin üzerinde seyretmesi hasebiyle araç fiyatlarının dahada da ulaşılması güç seviyelere çıkmasına kapı aralayacağını düşünüyoruz. Bu da talepte mühim tek azalma potansiyeli taşıyor. Ayrı olarak 2. el piyasasındaki ücret istikrarsızlığına da menfi katkı sağlayacak tek gelişme olmasından kaygı duyuyoruz.”

Ali Haydar Bozkurt

MEVCUT VERİ SİSTEMİ bundan sonra DEĞİŞTİRİLMELİ

Toyota ülkemiz CEO’su Ali Haydar Bozkurt, 2018’den beri güncellenmeyen ÖTV matrahlarının güncellenmiş olmasını müspet değerlendirdiğini vurgulayarak, “Bununla birlikte, yapılan matrah ve nispet güncellemeleri üst ve lüks segmentlerde ücret artışlarına yollar açarken, ortada ve asagi segmentlerin çok fazla etkilenmediğini görüyoruz” dedi. Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En başından beri söylediğimiz gibi, var vergi sisteminin artık değiştirilmesi gerekmektedir. devamlı olarak Bir hayli tartışmaya neden veren, Yalnızca motor hacmine ve matrah baremlerine göre kurgulanmış bu sistemin, sıklıkla güncellenmesi ihtiyacı doğmaktadır. Ayrı olarak gelişen oto teknolojilerini desteklemekte yoksun var olan tek sistemdir.”

Murat Berkel

SATILAN ARAÇLARIN YARISI ETKİLENİR

Hyundai Assan genel Müdürü Murat Berkel, tertemiz düzenlemenin özellikle türk mali imalat araçların giriş versiyonları amaciyla müspet tek gelişme olsa da pazarda satılan araçların yarısından çoğunun menfi istikamette etkilenmesine kapı aralayacağını söyledi. Berkel, “Özellikle SUV ile B, C ve D segmenti binek otomobillerin fiyatlarında hatri sayilir büyüklükte artış yaşanacaktır. Bu da Bir hayli markanın sene sonu satış tahminlerine ulaşmasının güç olduğunu gösteriyor” dedi.

nihayet güncelleme: 02:04 01.09.2020
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir