Özel tasarım NVIDIA RTX 3060 kartlar ortaya çıktı

  • Ocak 13, 2021
  • 0

Türkiye saati ile Bir gün evvel akşam 20:00’da NVIDIA tarafından düzen eden CES 2021 etkinliğinde tanıtılan RTX 3060, uzunca vakittir bekleniyordu. 12 GB GDDR6 VRAM ile gelen ekran kartı, RTX 3070 ile aynı hafıza miktarına sahip. Referans tasarımın NVIDIA tarafından tanıtılmasının derhal peşinden ise Bir hayli marka kendisinin tasarımlarını sundu. Peki özel tasarım NVIDIA RTX 3060 kartlar nasıl görünüyor?

NVIDIA, referans tasarımın 329 dolar olduğunu belirtse de hususi tasarım kartlar dahada pahalı olacaktır.

Özel tasarım NVIDIA RTX 3060 kartlar tanıtım sonrası görücüye çıktı

2 fanlı tasarım ile referans model RTX 3060’ı tanıtan NVIDIA, özellikle orta segmenti hedeflemiş durumda. NVIDIA’nın derhal peşinden ise Gigabyte, MSI, PNY, Evga ve Zotac markaları kendisinin tasarımlarını oyunculara sundu. Şubat ayının sonuna doğru piyasaya çıkması beklenen RTX 3060’ın, Galax ve Asus benzeri dahada çok marka tarafından sunulması bekleniyor.

Videocardz tarafından alana çıkarılan hususi tasarım NVIDIA RTX 3060 kartlar, referans tasarıma göre özellik olarak çok ayrım etmiyor. Bir takım kartlar fabrika çıkışı hız aşırtılmış olarak sunulsa da günün nihayetinde çok fazla performans farkı olmuyor. Burada ücretleri esas tespit eden etkenler kartların estetik ve termal tasarımı oluyor. üç fan veyahut RGB aydınlatma bulunan kartlar, normal kartlara göre dahada pahalı oluyor.

NVIDIA GeForce RTX 3060’ın özelliklerine değinecek olursak, kartın en çok şaşırtan özelliği 12 GB VRAM içermesi oldu. 3584 adet CUDA çekirdeğine sahip ekran kartı, ikinci kuşak RT ve üçüncü kuşak Tensor çekirdeklerini kullanıyor. 1.32 GHz esas saat hızı ile gelen RTX 3060, artırılmış frekans tarafında 1.78 GHz’e çıkabiliyor. DLSS 2.0 ve NVIDIA Reflex benzeri yazılımsal nitelikleri de destekleyen RTX 3060, özellikle ortada seviyede AMD’nin işini oldukça zorlaştırabilir.

Tüm bunlara ekstradan 3584 adet CUDA çekirdeğine sahip ekran kartı, ikinci kuşak RT ve üçüncü kuşak Tensor çekirdeklerini kullanıyor.

evgagigabytemsinvidiapnyrtxRTX 3060zotac

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir