• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Savunma Sanayii Başkanı Demir: ‘Mobil dijital röntgen cihazı yakın zamanda devreye girecek’

Savunma Sanayii Başkanı Demir: ‘Mobil dijital röntgen cihazı yakın zamanda devreye girecek’

  • admin
  • Nisan 28, 2020
  • 0

Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, TRT havadis canlı yayınına konuk oldu. Demir, müdafaa sanayii alanındaki gelişmeler ve müdafaa sanayiinin sağlık alanında kullanılması konularında açıklamalarda bulundu müdafaa sanayiinde başarılı örnekler sergiledikleri ulusal teknoloji hamlesini sağlık alanında da gerçekleştirdiklerine inandıklarını belirten Demir, “Elektronik ekipmanlar, devreler, kartlar, görüntüleme ve görsel işleme cihazları, mikro elektromekanik sistemler, denetim sistemleri, tıbbi aygıt ve aletlerde de kullanılabilecek malzemeler ve malzeme teknolojileri, kimyasal, ilmi ve ışınım konularındaki kazanımlarımız, sağlık alanına uygulanabilir” ifadelerini kullandı.

Sağlık alanında gereksinim duyulabilecek Bir hayli alanda AR-GE çalışmaları başlattıklarını belirten Demir, “Covid-19 sonrasında hızlıca tekrar gözden geçirdik. hasta kisi bakımı, denetim ve uzaktan tedavi, dezenfektan ve antiviral uygulamalar, veri analitiği ve modelleme, hastalık tanı ve takip olmak üzere dört anne başlık altında 22 asagi başlık belirledik. Bunlar üzerinde yoğunlaşacağız” dedi.

Aselsan ve onla birlikte beraber çalışan firmaların geliştirdiği solunum cihazının devreye girdiğini, şimdi de mobil dijital röntgen cihazının yakın vakitte devreye gireceğini belirten Demir, “Yerli MR cihazı, ulusal kalp-akciğer pompası, otomatik CPR cihazı çalışmaları ayni ritimde devam ediyor. ulusal teknoloji hamlesi çerçevesinde alana çıkacak ulusal ve türk mali ürünler allahın izniyle çok hızlı tek şekilde devreye girecekler. Başkanlığımız içerisinde yürütülen bu kimyasal, ilmi ve radyoaktif tehlikelere karşı önlem mananında yapılan çalışmalar çerçevesinde BIOSENS sistemi devreye alınmıştı. Şu anda Covid-19’la ugras kapsamında da sistemin testlerinin bitmesini müteakip bu virüs testlerinde, tanılarda kullanılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Siber güvenlik ihtiyaçlarını türk mali çözümlerle karşılamak amaciyla Siber Güvenlik Kümelenmesi’ni kurduklarını belirten Demir, şunları aktardı:

“148 firma aza durumda. DMO kataloğuna 50 türk mali mahsul var. Girişimcilerimizi destek vermek amaciyla yapılan yarışmalar düzenliyoruz. Siber güvenlik uzmanlarımızı yetiştiriyor, eğitimler veriyoruz. Şu süreçte siber güvenlik eğitimleri online olarak fiyatsız veriliyor. emniyetli telekonferans yapabilme veyahut uzaktan görüntülü iletişim sağlamayla alakalı 8 firmamız türk mali ürünlerini hazırlayıp piyasaya sürdü. Yabancı ürünlerle alakalı Bir takım güvenlik endişelerimiz devamlı olmakta, bu türk mali ürünlerin her biçimde güvenlik tedbirlerini alıp kaynak kodlarına kendimiz hakim olacağımız amaciyla emniyetli şekilde kullanabiliriz. bütün halkımıza bu tür ürünleri kullanırken türk mali ürünlerin farkında olmalarını ve bunları kullanmalarını öneri ediyoruz.”

Mevlüt Hasgül

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir