• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Savunma teknolojilerinin sivil kullanım alanları tartışılacak

Savunma teknolojilerinin sivil kullanım alanları tartışılacak

  • admin
  • Haziran 23, 2020
  • 0

Savunma sanayiinin teknolojik kabiliyetleri ve bilgi birikiminin sivil alanda da kullanılması veyahut zit yönlü olarak sivil teknolojilerin müdafaa sanayiinde kullanılması teknolojinin çift kullanımı (dual use) olarak nitelendiriliyor. Çift kullanımın yaygınlaşması Türkiye’de teknolojinin ivmelenmesinin önünü açacak tek devrim niteliği taşıyor. COVID-19 ile ugras sürecinde sağlık sektörüne baz alinarak solunum cihazının müdafaa sanayii ve teknoloji şirketleri tarafından birlikte üretilmesi, teknolojinin çift kullanımına baz alinarak başarılı tek misal oldu.

Türkiye’de teknolojinin çift kullanımı ve bu konseptin değişik sektörlere katkısını tartışmak üzere alanında yetkin isimler STM ThinkTechOnline|Focus toplantısında tek araya gelecek. STM ThinkTech Koordinatörü çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan moderatörlüğünde gerçekleşecek müdafaa Sanayiinde Adaptasyon: Çift Kullanım (Dual-Use) Konsepti” başlıklı STM ThinkTechOnline|Focus Toplantısı’nda; T.C. Cumhurbaşkanlığı müdafaa Sanayii Başkanlığı AR-GE ve Teknoloji idaresi ev Başkanı Dr. Şaduman Aziz, ASELSAN Strateji idaresi Direktörü Sami Duman, ODTÜ akım & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Beşikci ve Response Ortho CEO’su Şehmuz Işın görüş ve öngörülerini paylaşacak.

“Teknolojinin çift kullanımında suni zeka mühim oyun oynuyor”

Yenilikçi teknolojilerin çift yönlü kullanımının özellikle sağlık, ulaşım, haberleşme, güvenlik, elektronik, havacılık, otomotiv, görsel işleme, suni zekâ benzeri sektör ve alanlarda gittikçe dahada çok önem kazandığını belirten STM ThinkTech Koordinatörü çalisma süresini tamamlamis Başka bir deyişle emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan şöyle ayni ritimde devam etti: “COVID-19 pandemi süreci; optik/elektrooptik görüntüleme, robotik, mekatronik, bilgi ve iletişim, simülasyon benzeri özellikle sağlık ve müdafaa alanlarında çift Emelli kullanılabilecek teknolojilerin geliştiği, müsterek mühendislik çalışmalarının gerçekleştirildiği, teknoloji transferinin yapılabildiği, üniversite-sanayi işbirliklerinin güçlendiği, beynelmilel tertemiz sektör fırsatlarının hızla arttığı tek sürece dönüşüyor.”

Özellikle suni zekâ uygulamalarının kullanımı başta müdafaa sanayii olmak üzere, değişik sektörlerde yaygınlaşıyor. müdafaa sektöründe olgunlaşmış Bir takım suni zeka uygulamalarının, pandemi sürecinde MR tarama metodu ile hastalardaki anomali tespitinde de başarılı tek şekilde kullanılabildiğini gördük. STM ThinkTech ev sahipliğinde gerçekleşecek online odak grup toplantısında başta suni zeka olmak üzere teknolojilerin çift kullanımının getireceği fırsatlara ait öngörüleri kıymetli uzmanlarla birlikte ele alacağız.”

STM ThinkTechOnline | Focus yasamsal medyada canlı yayınlanacak

24 Haziran Çarşamba bugünü 15:00-16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek var olan online odak grup toplantısı STM ThinkTech’in Youtube ve Twitter hesaplarından canlı olarak izlenebilecek.

STM ThinkTech Hakkında

Savunma–güvenlik ve mühendislik-teknoloji alanlarında var var olan bilgi birikimi ve insan kaynağıyla bölgesel ve küresel stratejiler, teknolojik öngörüler, mümkün senaryolar ve karar destek sistemleri geliştiriyor. Türkiye’nin istikbal vizyonuna uygulanabilir, düşünsel ve basit katkılar sunan ThinkTech, başta müdafaa olmak üzere havacılık, enerji, ulaştırma, eğitim ve sağlık alanlarında objektif tek yaklaşımla teknoloji odaklı analizler ile orijinal çözümler geliştiriyor ve veri işleme yeteneğiyle raporlar yayımlıyor. STM ThinkTech, geliştirmekte olduğu öngörüler ve stratejik çözümler amaciyla akademisyenler, başka düşünce kuruluşları, üniversiteler, çok teknoloji üreten firmalar, halk kurumları ve karar vericilerle iş birliği içerisinde.

STM Hakkında;

Savunma sanayiine mühendislik, teknoloji ve danışmanlık alanlarında çeyrek asırdan uzunca tek müddettir hizmet veren STM, bu erken sahip olduğu esas kabiliyet ve teknolojilerini askeri deniz platformlarından uydu çalışmalarına, siber güvenlikten hatri sayilir büyüklükte veri analitiği ve suni zekâ uygulamalarına varan stratejik alanlarda kullanarak ülkemizin ihtiyacı var olan ağırbaşlı alanlarda çalışmalar yürütmektedir.
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir