• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse’un veri güvenliğini sağlayamadığı ortaya çıktı

Son günlerin popüler uygulaması Clubhouse’un veri güvenliğini sağlayamadığı ortaya çıktı

  • Şubat 1, 2021
  • 0

Son günlerin popüler yasamsal medya ağı Clubhouse’un veri güvenliğine ait tartışmalar sürerken, uzmanlardan mevzu hakkinda İzah geldi.

REHBERDEKİ KİŞİLERE ERİŞİM İZNİ İSTİYOR

Uygulamanın, kullanıcılar kayıt olurken, rehberdeki bütün kişilerin bilgilerine erişim desturu istediğini kaydeden Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, “Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam Emelli kullanılması rizikosu oluşuyor” dedi. Uygulamanın Almanya’da yasak olduğunu söyleyen Oelmann, bunun benzeri tek vaziyette mevzubahis kişilerin kendisinin verilerinin kullanılması ile alakalı bilgilendirilmemiş olacağını dile getirdi.

“BÜYÜK ÖLÇÜDE SAYDAM DEĞİL”

“Uygulamada kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu hatri sayilir büyüklükte ölçüde şeffaf değil” diyen veri savunma konferansı başkanı Monika Grethel ise, kullanıcıların erişim desturu vererek, ağı kullanmayan kişilerin iletişim bilgilerini uygulamaya sunduğunu kaydetti. Grethel, “Aynısı, Clubhouse’a çağrı edilen tek katılımcının başka tek yasamsal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması amaciyla de geçerli” diye ekledi.

UYGULAMANIN VERİ GİZLİLİĞİ KURALLARI NET DEĞİL

Clubhouse tek iletişim profili oluşturmak amaciyla kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla iletişim kurduğu, ne sıklıkla ve ne civarindan süreyle günün hangi saatlerinde etkin olduğu benzeri verileri de topluyor. Uygulamanın veri gizliliği kurallarının net tek şekilde formüle edilmediğini belirten Anabel Oelmann, “Hangi verilerin hangi somut amaçlar doğrultusunda toplandığı ve işlendiği ile alakalı Bir hayli Sual Cevapsız kalıyor.” dedi. Oelman ayrıca, alicilarin Clubhouse kullanımı amaciyla Yalnızca kendisinin kişisel verileri ile değil, aynı zamanda aile, arkadaşlar ve tanıdıklarının kişisel verileri ile de “ödeme yaptıklarının” farkında olması gerektiğinin altını çizdi.

CANLI SOHBETLER KAYDEDİLİYOR

Eleştirilen tek başka nokta ise canlı tek hasbihal esnasında yasal tek ihlal bildirildiğinde bütün görüşmelerin belli tek süre olarak kayıt altına alınabilmesi. Oelmann, “Bu içeriklere dahada ardindan kimin erişim sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor” ikazını yaptı. Cubhouse yetkilileri ise sesli kayıtların Yalnızca şikayet vaziyetinde değerlendirileceği, derhal peşinden da derhal silineceğini aktardı. ama uygulama, var haliyle Avrupa genel veri savunma Yönetmeliği’ni Bir hayli noktada ihlal ediyor.

CLUBHOUSE NEDİR?

Kullanıcılarına sesli hasbihal odaları aracılığıyla iletişim kurma imkanı veren Clubhouse’un kullanıcısı olmak amaciyla İphone sahibi olmak ve uygulamayı kullanan biri tarafından çağrı edilmiş olmak gerekiyor. başka yasamsal medya ağlarından beğeni, yorum benzeri özelliklerin olmaması ile itibarıyla ayrılan uygulamanın, iki milyondan çok kullanıcısı bulunurken, piyasa değerinin ise tek milyar doları aştığı biliniyor.

Kaynak: Deutsche Welle

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir