Sosyal medya düzenlemesi ertelenebilir! İşte nedeni

  • admin
  • Temmuz 14, 2020
  • 0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “sosyal medya düzene sokulmalı” açıklamasından ardindan Türkiye’nin anne gündem konularından birisine dönüşen yasamsal medya düzenlemesi tartışılmaya ayni ritimde devam edilirken, TBMM’ye çoktan ulaştı. Başta Türkiye’de temsilcilik açmak olmak üzere sosyal medya platformlarına çeşitli zorunluluklar getiren düzen etme ile alakalı uzlaşılamadığı argüman ediliyor.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre AK Parti düzenlemenin Ekim’den evvel çıkartılması amaciyla tekliflerini başka partilere götürdü. Ancak, başka partiler yasamsal medya düzenlemesindeki Bir takım bölümlere karşı çıktı, bu yüzden 15 Temmuz oturumu sonrasında meclisin tatil edilmesini istedi.

Sosyal medya düzenlemesi neler içeriyor?

1 milyondan çok kullanıcısı var olan yasamsal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açması gerekiyor. bunun için ekstradan reklam gelirleri üzerinden vergilendirme yapılması planlanıyor. Düzenlemede, “yasalara göre hatali sayılan eylemler, yasamsal medyada da hatali onay edilsin. hatali işleyenler ile alakalı verileri yasamsal medya kuruluşları yargı ile paylaşsın” önerisi bulunuyor.

Suç unsuru taşıyan içeriklerin 24 saat içinde yasamsal medyadan kaldırılması da yenilemeler arasında bulunuyor. Temaslardan uzlaşma çıkmadığı amaciyla teklifin TBMM’ye verilmesi, ardindan tertemiz tek müzakere trafiğinin yapılması planlanıyor.

Muhalefetin ise hususi kişisel verilerin güvenlik ve yargıya verilmesiyle alakalı hükümlere kati tek dille karşı çıktığı vurgulanıyor.

sosyal medyasosyal medya düzenlemesi

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir