Steam kullanıcılarının işlemci tercihi değişiyor!

  • Ekim 4, 2020
  • 0

AMD’nin Ryzen işlemcilerini piyasaya sürmesin sonucu, işlemci pazarındaki rekabet artmış durumda. 3. kuşak Ryzen işlemcilerin tanıtılması sonrası, AMD işlemcilerin kullanım oranı da artmıştı. ama Intel’in 10. kuşak işlemcilerini tanıtması ile birlikte, AMD’nin ilerleyişi tek miktar yavaşlamıştı. Şimdi ise, Steam kullanıcılarının AMD ve Intel işlemci kullanma oranı alana çıktı. AMD amaciyla yüzler gülüyor.

10. kuşak işlemcilerinde çekirdek ve izlek sayısında artışa giden Intel, agresif tek ücret politikasıyla rekabete tekrar müsterek olmuştu.

Steam kullanıcılarının işlemci kullanma oranı artıyor

Steam’in Eylül 2020’de yaptığı donanım anketi, AMD amaciyla yüzleri güldüren tek tablo çizmiş durumda. Çıkış tarihinden bu yana ağır ağır pazar payını artıran AMD, 7 nm mimariye sahip Ryzen 3000 serisi ile baskıyı artırmıştı. Zen üç mimarili Ryzen 4000 serisi işlemcilerin tanıtılmasından sonra, bu artışın ayni ritimde devam etmesi bekleniyor.

Mayıs ayından bu yana itinali tek artış yaşayan AMD, Eylül ayında da bu artışı savunmuş durumda. 2020 Eylül donanım anketi sonuçlarına göre, Steam kullanıcılarının AMD işlemci kullanma oranı yüzde 25 seviyesine çıkmış durumda. Intel’in elini güçlendiren taraf ise mobil kullanıcılar. 10. kuşak işlemciler ile birlikte mobil taraftaki liderliğini sürdüren Intel, bu taraftaki kullanıcılarını AMD’ye bırakmak istemiyor.

Zen üç mimarili Ryzen 4000 serisi işlemcilerin çıkması ile birlikte, tekli çekirdek performansında hatri sayilir büyüklükte tek artış yaşanması bekleniyor. tertemiz işlemciler ile birlikte, kullanıcı oranlarındaki bu artışın ayni ritimde devam etmesi bekleniyor.

Ekran kartı tarafında ise NVIDIA GTX 1060 popülerliğini savunmaya ayni ritimde devam ediyor. En yaygın işletim sistemi Windows 10 64 bit olurken, en çok seçenek edilen RAM miktarı 16 GB. dört çekirdekli işlemciler ise yüzde 45,31 ile Steam’deki sektör payının çoğunu elinde tutuyor.

AmdintelryzenRyzen işlemcilerin kullanım oranısteamSteam kullanıcıları işlemci tercihi

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir