• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Teknoloji devi yılın son çeyreğinde rekor kırdı! Apple’dan 111 milyar dolarlık satış geliri

Teknoloji devi yılın son çeyreğinde rekor kırdı! Apple’dan 111 milyar dolarlık satış geliri

  • Ocak 28, 2021
  • 0

Koronavirüs salgınında yurttaslar web üzerinden satışlara yönelirken tertemiz teknolojiye istek de arttı. Apple‘ın şimdi tek milyardan fazlası iPhone olmak üzere küresel olarak kullanımda var olan 1,65 milyar cihazının olduğu belirtiliyor.

5G ahenk gösteren TELEFONLARA TALEBİN ARTTIĞI BELİRTİLİYOR

Şirket yetkilileri rekor sayıda kişinin, telefonlarını ekimde piyasaya çıkan iPhone 12 modelleriyle yenilediğini söylüyor. Apple’ın satışlarındaki artışta en hatri sayilir büyüklükte pay, pandeminin hatri sayilir büyüklükte ölçüde denetim altına alındığı Çin’e ait. Salgının ekonomi üzerindeki baskısını hafiflettiği ülkede 5G teknolojisine ahenk gösteren telefonlara talebin arttığı belirtiliyor.

SATIŞLARIN %57 ORANINDA ARTTIĞI AÇIKLANDI

Şirket nihayet çeyrekte Hong Kong ve Tayvan’ı da kapsayan alanda satışlarının yüzde 57 oranında arttığını açıkladı. Avrupa’da bu nispet yüzde 17, Amerika kıtasında ise 11. taşınır kıymetler şirketi Weldbush Securities’in analistlerinden Dan Ives, sadık iPhone kullanıcılarının 5G teknolojisiyle 3,5 seneden ardindan telefonlarını yenilemeye başladıklarını söyledi.

FACEBOOK’UN REKLAM GELİRLERİ %30 ARTTI

Yılın nihayet çeyreğinde Microsoft ve Facebook benzeri başka teknoloji şirketleri de kuvvetli tek büyüme oranı yakaladı. Facebook pandemi döneminde web üzerinden satışların artmasıyla sene nihayet çeyreğinde reklam gelirlerinin yüzde 30 yükseldiğini duyurdu.

Şirket, WhatsApp ve Instagram da dahil, her vakit uygulamalarını etkin olarak kullanan kişilerin sayısının 2020’de yüzde 15 çogalarak 2,6 milyara çıktığını açıkladı. Facebook, Covid-19 salgınının denetim altına alınmaya başlamasıyla reklam harcamalarının yavaşlayacağını, tüketici iştahının mahsul adina yolcu benzeri hizmetlere kayacağını öngörüyor.

BBC
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir