• Anasayfa
  • >
  • Uzay
  • >
  • Uzay yarışı kızışıyor: Çin navigasyon sistemi fırlatıldı

Uzay yarışı kızışıyor: Çin navigasyon sistemi fırlatıldı

  • admin
  • Haziran 25, 2020
  • 0

Konum belirleme sisteminde kullanılan navigasyon uydu sistemlerine tek yenisi dahada eklendi. Çin navigasyon sistemi, BeiDou Navigasyon Uydu Sistemi fırlatıldı. Böylelikle uzayda görev alan üç anne navigasyon sistemine yenisi eklendi.

Daha evvelce yapım aşamasında var olan sistemin geliştirilmesinde sona gelindi. Böylelikle tertemiz sistemin kullanılmasına başlanıyor. Toplamda 55 değişik uydu yörüngesinden çalışmaya başlayacak. Böylelikle Amerikan sistemi GPS’e rakip olacak.

Çin navigasyon sistemi görevde

Dünyanın her yerinde kullanılan konum sistemleri amaciyla üç değişik proje etkin olarak çalışıyordu. Bu sistemler ABD’li GPS, Rus GLONASS ve Avrupa Birliğinden Galileo olarak görevdeydi. Bu sistemlere BDS olarak isimlendirilen Çin imalatı sistem de katıldı.

Çin’in cenup batı kismindan fırlatılan roket, 30 dakika ardindan yörüngesine oturdu ve enerjisi amaciyla güneş panellerini açtı. Bu fırlatılışla birlikte BDS sistemine ait bütün uygular fırlatılmış oldu. Böylelikle uydular, Asya-Pasifik kisminda bulunan kullanıcılar tarafından kullanılmaya başlandı.

çin navigasyon sistemi

Çin navigasyon sistemi geliştirilmesine ayni ritimde devam edilecek. 2035 seneninde sistemin dahada gelişmiş özelliklere sahip olarak, dahada çok kullanıcıya hizmet edebilir şekilde konum üzerinde olması planlanıyor. Böylelikle dahada çok kişi amaciyla konum ve vakit amaciyla çalışmalar etkinlik gösterebilecek.

Sistemin kurulmasına 1994 seneninde karar verilmişti. Bu tarihte başlayan çalışmalardan ardindan 2000 seneninde evvel iki uydu geliştirilmiş ve fırlatılmıştı. Projenin 40 senelik tek vakit periyotuna dağıldığı görülüyor.

çin konum sistemiçin navigasyon sistemibds konum sistemiGPS

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir