• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • WhatsApp’ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye’den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nin inşaatı bu yıl başlıyor

WhatsApp’ın gizlilik skandalı sonrası Türkiye’den dev hamle: Ulusal Kamu Entegre Veri Merkezi’nin inşaatı bu yıl başlıyor

  • Ocak 14, 2021
  • 0

WhatsApp benzeri uygulamaların oldubitti veri emrivakisi Türkiye‘yi bu alanda hızla tedbirler almaya yöneltti. beynelmilel standartlarda tek veri merkezi amaciyla kolları sıvayan Hükümet, Türkiye’nin en ağırbaşlı tesisini Ankara’da inşa edecek.

308 DÖNÜME İNŞA EDİLECEK

Nükleer, elektromanyetik saldırılar dahil sistemlerin kesintiye uğramadan ayni ritimde devam edeceği tek tesis planlanırken, 308 dönüm arazi üzerinde kurulacagi bildirilen var olan tesiste teknolojik ekipmanların yer alacağı 15 bin metrekare tek ak alan oluşturulacak.

GÖMÜLÜ VE GİZLİ OLACAK

4 bölgeden oluşacak var olan tesisin birinci kisminda gömülü tek tesis yer alacak. Nükleer tek saldırıda dahi o tesis kendisini kapattığı vakit aylarca oradaki çalisan amaciyla hemide hayat alanları olacak, ayni vakitte da sistemler hiç kesintiye uğramadan çalışmaya ayni ritimde devam edecek. ulusal güvenlik hasebiyle tesisin yerinin saklı tutulması planlanırken, projenin gerçekleştirileceği yer ve çevresi, “güvenli alan” duyuru edilecek, alanda ev ve yerleşim alanlarının inşasına destur verilmeyecek.

TÜRKİYE’NİN VERİSİ TÜRKİYE’DE

Yeni Şafak’ın haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yasama geçireceği ulusal Kamu Entegre veri Merkezi ile Türkiye’nin verilerinin Türkiye’de kalması sağlanacak. dahada evvel fizibilite ihalesi gerçekleştirilerek çalışmalarına başlanılan veri merkezi ile kamuya ait bilgi işleme kaynaklarının denetim altında tutularak tek ortamda yönetilmesi, verilerin saklanması, işletilmesi ve tekbir noktadan sunulması amaciyla oluşturulan gelişmiş teknik altyapı ile donatılan çok düzeyli güvenliğin sağlandığı, 7/24 hizmetin sunulacağı, yönetilebilir tek ekosistem tasarlandı.

SİBER KALKAN

Ulusal halk Entegre veri Merkezi ile her biri kendisinin veri merkezini kurmuş veyahut kuracak var olan müesseselerin ayrı ayrı harcama yapmasının önüne geçilecek. tek noktadan idarenin sağlanması ile siber güvenlik tehditleri önlenebilecek ve bilgi güvenliği itibariyle kuvvetli tek altyapı oluşturulacak. Projenin fizibilite çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğu belirtilirken, özellikle WhatsApp’ın veri güvenliği ihlali sonrasında çalışmanın dahada da hızlandırılarak bu sene inşaat faaliyetlerinin başlamasının planlandığı öğrenildi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir