• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Yarım milyar Facebook kullanıcısının bilgileri sızdırıldı! Türkiye’den de 20 milyon kişi var

Yarım milyar Facebook kullanıcısının bilgileri sızdırıldı! Türkiye’den de 20 milyon kişi var

  • Nisan 4, 2021
  • 0

Düşük seviyeli olarak nitelendirilen tek hacker forum sitesi, 533 milyon Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel bilgilerini fiyatsız olarak paylaştı.

TÜRKİYE’DEN 19 MİLYONDAN çok KİŞİ VAR

Business Insider’da bulunan habere göre, 106 ülkeden kullanıcılara ait veriler paylaşılırken, mevzubahis kullanıcıların kayıtları 32 milyonu ABD’de, 11 milyonu Birleşik Krallık’ta ve 6 milyonu Hindistan’da yer alıyor. 19 milyondan çok Türk kullanıcının verileri de yayınlanan veritabanında bulunuyor.

Telefon numarası, doğum yeri ve tarihi, Facebook ID numarası ve e-posta benzeri kişisel verilerin bulunduğu sızıntıyı denetim eden Insider, ani çok kaydı doğruladıklarını açıkladı.

“BİRÇOK KİŞİ MADDİ ZARARA UĞRAYACAK”

Siber istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal, “Yayınlanan sızıntı hasebiyle yasamsal mühendislik saldırıları artacak. Ayrı olarak Bir hayli kişinin bu sızıntılar hasebiyle hackleneceğini veyahut Parasal zarara uğrayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Bilgilerin fiyatsız yayınlandığını belirten Alon Gal, “Görünüşe göre Facebook, verileri sızdırılan kullanıcılar ile alakalı muavin olamayacak. ama şirketin mümkün dolandırıcılık ve hack girişimleri amaciyla kullanıcıları uyarması gerekiyor” dedi.

OCAK ayi içinde DA eş olay YAŞANMIŞTI

Ocak ayında aynı internet sitesinde Facebook kullanıcılarının kişisel bilgilerini sızdırmaya yarayan yazılımın satışa çıkarıldığı tespit edildi.

Ücretsiz olarak yayınlanan bilgiler, 2019 seneninde Facebook açığından istifade ederek sızıdırılan verileri akıllara getirdi. Facebook, her ne civarindan açığı kapattıklarını açıklasa da Bir takım analistler, yayınlanan verilerin 2019 yılındakine eş tek güvenlik açığıyla elde edildiğini düşünüyor.

HENÜZ AÇIKLAMA YOK

Henüz Facebook yetkililerinden resmi tek İzah gelmedi.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir