• Anasayfa
  • >
  • Teknoloji
  • >
  • Yeni nesil metal iyon pillerin kapasiteleri artıyor-detaylar haberde

Yeni nesil metal iyon pillerin kapasiteleri artıyor-detaylar haberde

  • Mayıs 18, 2021
  • 0

Skoltech Enerji Bilimi ve Teknolojisi Merkezi‘ndeki bilim adamları, çok çeşitli metal iyon pil katot malzemelerinin kapasitesini artırmak amaciyla zenginleştirilmiş ve ölçeklenebilir tek yaklaşım geliştirdiler. Journal of Materials Chemistry A dergisinde yayınlanan bu bulguların, tertemiz kuşak gelişmiş şarj edilebilir enerji depolama cihazları geliştirmek amaciyla faydalı olması hedefleniyor.

Pil katot malzemelerinin kapasitesini artırmak amaciyla metot geliştiriyor

Modern lityum iyon pillerin oluşturulması ani çok ilmi buluş sayesinde mümkün vaziyete geldi. Nobel ödüllü John B. Goodenough tarafından yapılan çalışmalardan biri tersine çevrilebilir lityum iyonları içeren katot (Anotun zıttı olarak tanımlanabilecek, pozitifliği ve negatifliği vaziyete göre değişen iletken uçtur) materyallerinin geliştirilmesini içeriyor.

Bu malzemelerin uygulanması, lityum metal benzeri emniyetli olmayan anotların önlenmesine muavin oldu. Bununla birlikte sınırlı kapasite, ortada seviyede döngü dengesi, düşük şarj-deşarj oranı ve çevre arkadaşı meseleler benzeri birtakım mevzuların Daha çözülmesi gerekiyordu.

Yeni kuşak metal iyon piller

Yıllar süresince araştırmacılar dahada iyi pil malzemeleri geliştirmek amaciyla muazzam çaba sarf etti. netice olarak, alaka cazip özelliklere sahip çeşitli katot malzemeleri üretildi. Bununla birlikte bu malzemelere dayanan piller çoğu sefer tam enerji yoğunluklarına emniyetli olmayan tek şekilde ulaşabilir. Katotlardaki bu mesele etkin devinim eden metal iyonlarının bulunmamasından kaynaklanır. Bu mesele sınırlı kapasiteye yollar açar.

Skoltech Ph.D. Keith Stevenson‘ın gözetimindeki öğrenci Roman Kapaev, bu mevzunun nasıl çözülebileceğini gösterdi. Katotların, mesele naftalin veyahut fenazin benzeri aromatik bileşiklerden türetilen alkali metal tuzları var olan indirgeyici ajanların çözeltileriyle işlemden geçirilmesi önerdi.

Yeni kuşak metal iyon piller

Yaklaşımın mühim tek avantajı ölçeklenebilirliğidir. Süreç karmaşık koşullar gerektirmez ve nispeten güvenlidir. Ek olarak, indirgeyici ajanlar katotlarla reaksiyona girdikten ardindan art dönüştürülebilir. Zira redoks kimyası tersine çevrilebilir. Bu özellikler metodu hatri sayilir büyüklükte ölçekli uygulamalar amaciyla umut veren kılar.

Ayrıca bu yaklaşım geniş tek organik ve inorganik pil malzemeleri yelpazesi amaciyla uygundur. Dahası Yalnızca lityum iyon piller amaciyla değil aynı zamanda potansiyel olarak dahada sürdürülebilir, dahada düşük maliyetli enerji depolama cihazları var olan sodyum ve potasyum iyon piller amaciyla de geçerlidir.

metal iyon pil

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir